Windows 8 nie dał rady. Komputery PC sprzedają się coraz słabiej

Firma analityczna Gartner opublikowała raport, z którego wynika, że sprzedaż komputerów PC wciąż słabnie. Zaznacza przy tym, że system Windows 8 niestety nie był w stanie zmienić tej tendencji.

Według raportu firmy analitycznej Gartner w czwartym kwartale poprzedniego roku sprzedaż komputerów PC spadła o 4,9%. Biorąc pod uwagę cały 2012 rok sprzedaż zmniejszyła się o 3,5%. Dokładne dane na ten temat przedstawiają poniższe tabelki (źródło: Gartner):

Sprzedaż PC w IV kwartale 2012 roku

Sprzedaż PC w IV kwartale 2012 roku

Sprzedaz PC w 2012 roku

Sprzedaz PC w 2012 roku

Warty odnotowania jest tutaj powrót na pozycję lidera firmy HP.

Dlaczego sprzedaż komputerów PC wciąż maleje?

"Tablety dramatycznie zmieniły krajobraz dla komputerów PC i to nie tyle "niszcząc" ich sprzedaż ile skłaniając użytkowników do przerzucenia konsumpcji na tablety zamiast wymianę starych "pecetów". Ta transformacja została wywołana przez pojawienie się w 2012 roku atrakcyjnych cenowo tabletów."

Windows 8 nie dał rady...

Wraz z premierą systemu Windows 8 pojawiły się nadzieje (podsycane przez Microsoft) na odwrócenie tej tendencji. Niestety dane przedstawione przez firmę Gartner jasno pokazują, że na to, póki co, nie ma szansy. W raporcie możemy przeczytać, że wpływ na taki stan rzeczy miała słaba oferta producentów sprzętu oraz "brak emocji", które towarzyszą dotykowej sferze tabletów.