Windows 8: niestety z dostawami ciekawych komputerów nie jest najlepiej

Obecnie na rynku występują problemy z dostawami sprzętu pracującego pod kontrolą systemu Windows 8. Szczególnie dotyczy to urządzeń korzystających z platformy Clover Trail.

System Windows 8 budzi skrajne emocje wśród konsumentów. Microsoft poinformował jednak niedawno, że sprzedał już 40 milionów jego kopii. Wartość ta jest dosyć imponująca, lecz w zasadzie nic nie mówi o tym, ile faktycznie sprzedanych zostało nowych komputerów korzystających z "ósemki".

Wiele mówią tutaj jednak przedstawione kilka dni temu przez firmę analityczną NPD dane, z których wynika, że od premiery Windows 8, czyli od 26 października, sprzedaż nowych komputerów korzystających z systemu Windows spadła w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego aż o 21 %. Oczywiście powstaje pytanie, dlaczego tak się dzieje?

Zobacz również:

  • Microsoft i Adobe ujawniają swoje generatory grafik SI
  • Koniec Windows 8.1. Czy można go dalej używać?

Wydaje się, że trafną diagnozę tego problemu postawił Paul McDougall z InformationWeek. Jego zdaniem bowiem, za taki stan rzeczy odpowiadają producenci sprzętu, którzy przesunęli premiery interesujących komputerów. Najbardziej wyrazistym przykładem jest tutaj tablet Surface Pro, który trafi do sprzedaży dopiero w styczniu (do tego czasu musimy zadowolić się modelem Surface RT). Kolejnym są komputery zbudowane w oparciu o platformę Atom "Clover Trail, które zapewniają użytkownikowi bardzo przyzwoity stosunek wydajności do ceny. Oto zaprezentowane przez McDougalla przykłady dotyczące najbardziej znanych marek:

ASUS Vivo Tab Smart - data premiery nieznana

Lenovo ThinkPad Tablet 2 - pojawi się "wkrótce"

Envy X2 Windows 8 (hybryda tablet/PC) - premiera 7 stycznia (według pierwszych założeń miał się pojawić 14 listopada)

Tablet Latitude 10 - premiera 28 grudnia

Tablet Acer Iconia W510 - "jedyny sprawiedliwy" w tym zestawieniu, z którego zakupem nie było problemów

Oczywiście trzeba tutaj też wyraźnie zaznaczyć, że nie jest tak, iż obecnie nie ma możliwości zakupu ciekawych i wydajnych konstrukcji. Przykładem są tutaj korzystające z układów Intel Core modele Dell XPS 12 i Acer Iconia W500, za które jednak niestety musimy zapłacić ponad 800 dolarów, co nie czyni z nich zbyt popularnego prezentu w obecnym okresie świątecznym.

Windows 8: niestety z dostawami ciekawych komputerów nie jest najlepiej

Dell XPS Duo 12

Skąd te problemy?

Źródła, do których dotarł McDougall twierdzą, że za opóźnionymi premierami urządzeń korzystających z Clover Trail stoi Intel, który niestety boryka się z problemami jakościowymi związanymi z masową produkcją tych układów.