Windows 8 - ósemka w stylu Metro

Nowy ekran startowy Windows 8 wykorzystuje płaskie kafle, piktogramy znane z życia codziennego i zestawy kolorów dobranych na zasadzie kontrastu. Interfejs Metro został zaprojektowany do obsługi dotykiem. Problem w tym, że komputery biurkowe i laptopy wyposażone w ekran dotykowy stanowią margines wszystkich urządzeń z zainstalowanym systemem Windows.

Windows 8 - pierwsze wrażenia

Interfejs Metro to jedna z najważniejszych nowości zbliżającej się wielkimi krokami premiery systemu Windows 8. Wraz z Metro, po ponad 15 latach Microsoft definitywnie zrezygnuje z klasycznego menu Start na rzecz ekranu startowego zaprojektowanego z myślą o obsłudze dotykiem. Szykuje się prawdziwa rewolucja, o czym możemy przekonać się już dzisiaj instalując przedpremierowe wydanie Windows 8.

Zgodnie z zapowiedziami, 29 lutego Microsoft udostępnił publicznie wersję beta Windows 8 oznaczoną jako Consumer Preview. To kolejna, po wydaniu Developer Preview odsłona systemu Windows 8, którego debiut rynkowy spodziewany jest w drugiej połowie tego roku. O ile wersja Developer Preview była skierowana głównie do programistów zainteresowanych rozwijaniem swoich aplikacji dla nowego systemu, tak Windows 8 Consumer Preview może zostać zainstalowany przez każdego miłośnika komputerów. W stosunku do poprzedniego wydania wersja Consumer Preview wprowadza ponad 100 000 zmian i poprawek. Co nowego czeka nas w Windows 8?

Zobacz również:

  • Jak włączyć domyślne wyświetlanie rozszerzeń plików Windows?
  • Windows 10 - 16 prostych sposobów na przyśpieszenie działania systemu [PORADNIK]

Metro

Wraz z Windows 8 Microsoft rezygnuje z klasycznego pulpitu na rzecz zunifikowanego interfejsu Metro, który powita nas na każdym urządzeniu wyposażonym w system Windows - od telefonu komórkowego, konsolę do gier, tablety po komputery stacjonarne i laptopy. Tym samym interfejs Metro zagości, po smartfonach z Windows Phone i konsolach Xbox 360, także na biurkach komputerów osobistych.

Metro wykorzystuje charakterystyczne płaskie kafle, duże czcionki zaprojektowane zgodnie z zasadami typografii Metro oraz piktogramy znane z życia codziennego. Nowy interfejs jest tylko pozornie ascetyczny. Wystarczy, że zainstalujemy kilka dodatkowych programów, a interfejs wypełni się potokiem kolorów płynących z ikon aplikacji.

Windows 8 - ósemka w stylu Metro

Instalacja Windows 8 nie różni się niczym szczególnym od instalacji Siódemki. Wersja Windows 8 Consumer Preview została wydana w językach angielskim, francuskim, niemieckim, japońskim oraz uproszczonym chińskim

Windows 8 dostarczany jest z zestawem podstawowych aplikacji, które pozwalają się cieszyć nowym systemem już w kilka chwil po jego zainstalowaniu. Na ekranie startowym znajdziemy skróty do programu pocztowego (Mail), kalendarza (Calendar), programu do przeglądania zdjęć (Photos), gromadzenia kontaktów (People) oraz komunikacji (Messaging). Wszystkie napisane specjalnie do działania w środowisku Metro.

Aplikacje Metro płynnie integrują się z usługami sieciowymi oraz aplikacjami online. Dysk sieciowy SkyDrive umożliwia składowanie dokumentów, zdjęć i plików użytkownika w chmurze. Photos umożliwia wygodne oglądanie zdjęć przechowywanych na lokalnym komputerze, w usłudze SkyDrive, Flikr lub Facebooku. Z kolei People to nic innego jak książka adresowa gromadząca kontakty z serwisów Hotmail, Messenger, Facebook, Twitter, LinkedIn, czy Gmail i innych. Dzięki Metro szybko możemy sprawdzić, co nowego u znajomych i rozpocząć konwersację.

Dotykiem lub myszą

Filozofia obsługi Metro została żywcem zaczerpnięta z tabletów. Dzięki wsparciu dla wielodotyku praca z komputerem jest intuicyjna i naturalna. Użytkownik może dotykać, stukać, przesuwać, szczypać, rozsuwać, obracać obiekty po ekranie wywołując reakcję systemu Metro. Ekran dotykowy na nowo definiuje sposób, w jaki przeglądamy strony internetowe, wyświetlamy zdjęcia czy słuchamy muzyki. Każdy, kto choć raz używał w tym celu dłoni na zawsze porzuci myszkę i dawne przyzwyczajenia. Wprowadzanie znaków odbywa się z klawiatury ekranowej dostępnej w dwóch trybach - klasycznym oraz dzielonym. Wirtualna klawiatura ma wbudowane funkcje podpowiedzi, co przyspiesza wprowadzanie znaków.

Nowy system może być obsługiwany za pomocą klawiatury i myszy, choć w przypadku interfejsu Metro nie jest to już tak wygodne. Do dyspozycji mamy kilkanaście predefiniowanych skrótów klawiaturowych, które przyspieszają wykonywanie niektórych operacji. Podstawowym klawiszem jest przycisk [Windows] - ten między lewym [Alt] i [Ctrl]. Umożliwia on szybkie przechodzenie między ekranem startowym, a klasycznym biurkiem Windows.

Windows 8 - ósemka w stylu Metro

Windows Store na nowo definiuje sposób dystrybucji oprogramowania dla systemu Windows. Sklep Microsoftu stanowi bezpośrednią odpowiedź na Apple Store i Android Market

Metro wprowadza nowy pasek narzędzi nazwany Charms Bar. Na pasku zgromadzono skróty do modułu wyszukiwania, społeczności, urządzeń oraz ustawień systemu. Aby wywołać Charms przesuń wskaźnik myszy w prawy dolny róg ekranu, a następnie przesuń go delikatnie w górę wzdłuż prawej krawędzi.

Przełączanie okien uruchomionych aplikacji odbywa się za pomocą zmodyfikowanego paska zadań, który ukryto z lewej strony ekranu. Jeśli umieścimy wskaźnik myszy w lewym górnym lub dolnym rogu ekranu na monitorze ujrzymy miniaturę okna ostatnio używanej aplikacji. Wystarczy przesunąć myszą w dół, aby system wyświetlił pełny pasek zadań. Taki sposób przełączania okien jest niewygodny, jeśli korzystamy z myszy. Klasyczny pasek zadań spełniał swoją funkcję zdecydowanie lepiej.

Koniec menu Start

Wraz z prezentacją Windows 8 Consumer Preview Microsoft dał jednoznacznie do zrozumienia, że kończy z erą klasycznego menu Start, które zostanie zastąpione ekranem startowym Metro. To co dobre na urządzeniach z ekranem dotykowym nie musi zyskać uznanie użytkowników, którzy w pracy i zabawie używają klawiatury i myszy.

W wersji Developer Preview wystarczyła drobna modyfikacja rejestru, aby przywrócić menu Start i tym samym zacząć korzystać z systemu tak jak w Windows 7. W wersji Consumer Preview to nie działa. Jedno jest pewne - użytkownicy nie odpuszczą tak łatwo. Obejście problemu okazało się zaskakujące. Aby przywrócić brakujące menu Start wystarczy posłużyć się narzędziem ViStart, które... tu uwaga, zostało zaprojektowane, aby umożliwić użytkownikom systemu Windows XP korzystanie z menu Start w stylu Windows Vista/7.

O co tyle hałasu? Menu Start dawało łatwy dostęp do wszystkich zainstalowanych aplikacji. W Windows 8 już tak nie jest. Jak zamknąć system? W Metro wymaga to nieco gimnastyki. Umieszczamy kursor myszy w prawym dolnym rogu ekranu. Pojawi się belka, z której wybieramy kolejno Settings | Power | Shut down. O ile przez lata, aby zamknąć system należało najpierw rozpocząć (przycisk Start), tak w Windows 8, aby wyłączyć komputer trzeba wejść w menu nazwane "Ustawienia".

Konto Microsoft

Windows 8 przenosi komputery osobiste w kierunku chmur, usług internetowych i serwisów społecznościowych. Użytkownik może rozpocząć prace nad zadaniem na jednym komputerze, a skończyć na innym mając dostęp do swoich aplikacji, danych i ustawień systemu zawsze pod ręką.

Windows 8 - ósemka w stylu Metro

Aby wyświetlić listę wszystkich zainstalowanych aplikacji na ekranie startowym Metro klikamy prawym przyciskiem myszy, a następnie z belki u dołu ekranu wybieramy skrót All apps

Logowanie do komputera może odbywać się przy użyciu Konta Microsoft (wcześniej Windows Live ID). System będzie synchronizował prywatne ustawienia użytkowników, takie jak personalizacja pulpitu, ułatwienia dostępu, ustawienia aplikacji i przeglądarki, między wszystkimi urządzeniami z Windows 8.

Sklep z aplikacjami

Wraz z Windows 8 użytkownicy otrzymają możliwość wygodnego pobierania aplikacji dla środowiska Metro. Windows Store to nowy sposób dystrybucji oprogramowania dla systemu Windows będący bezpośrednią odpowiedzią Microsoftu na Apple Store i Android Market. Windows Store automatyzuje i upraszcza proces wyszukiwania, kupowania i instalowania aplikacji. W katalogu Windows Store znajdziemy darmowe i płatne aplikacje, które będziemy mogli przetestować przed zakupem. Dokonanie wyboru ułatwią nam oceny i komentarze innych użytkowników. Odnajdywanie programów będzie możliwe za pomocą wyszukiwarki, katalogu, propozycji sklepu oraz różnego rodzaju rankingów i zestawień na najlepiej oceniane, czy najchętniej wybierane aplikacje.

Każda aplikacja w Windows Store zostanie sprawdzona przez Microsoft pod kątem wirusów. Raz kupiona aplikacja będzie mogła zostać pobrana i zainstalowana na maksymalnie pięciu komputerach należących do tego samego użytkownika. Windows Store będzie umożliwiał automatyczną aktualizację zainstalowanych programów.

Windows Store zadebiutował wraz z wydaniem Windows 8 Consumer Preview. Obecnie możemy przekonać się, jak będzie wyglądał sklep oraz pobrać kilka gier i gadżetów z dość ubogiego (na razie) katalogu aplikacji.

Najważniejszym celem jaki stoi przed Microsoftem jest zachęcenie deweloperów do pisania i publikowania aplikacji dla Metro. Windows 8 daje programistom niebywałą szansę dotarcia do kilkuset milionów przyszłych użytkowników tego systemu i zarobienia na tym niezłych pieniędzy. Microsoft proponuje uczciwy podział zysków ze sprzedaży. Na początek do kieszeni twórców trafi 70% udziału w przychodach. Jeśli aplikacja okaże się rynkowym sukcesem, a wartość jej sprzedaży na wszystkich rynkach przekroczy 25 tyś. dolarów, zyski będą dzielone w stosunku 80/20 ze wskazaniem na dostawców oprogramowania.

Internet Explorer 10

Wraz z Windows 8 na naszych biurkach zagości Internet Explorer 10, a w zasadzie dwie wersje tej przeglądarki. Wersja numer jeden jest aplikacją w stylu Metro i została zaprojektowana zgodnie z przesłaniem "Less browser, more web". W uproszczeniu to nic innego jak przeglądanie w trybie pełnoekranowym. Pasek adresu, pasek kart oraz przyciski nawigacyjne pojawiają się dopiero wtedy, gdy ich potrzebujemy. Przeglądarka gromadzi listy najczęściej odwiedzanych witryn. Funkcję Ulubionych przejął tutaj mechanizm przypinania stron internetowych do ekranu startowego.

Zgodnie z przyjętą już jakiś czas temu polityką, Internet Explorer 10 ma być zgodny ze standardami sieciowymi. Internet Explorer 10 dla Metro zapewnia obsługę formatu HTML 5, CSS3 oraz EcmaScript5. Ta wersja przeglądarki nie pozwala jednak na instalację dodatków i tym samym na odtwarzanie animacji Flash. Jeśli chcemy wyświetlić stronę we Flashu lub użyć Widoku zgodności musimy skorzystać z klasycznego Internet Explorera uruchomionego na pulpicie Windows. A ten do złudzenia przypomina wersję 9 tej przeglądarki.

Użytkownicy mają do dyspozycji ulepszony filtr SmartScreen Filter chroniący przed wyłudzeniem informacji oraz innowacyjną technikę ochrony prywatności Tracking Protection, która zabezpiecza użytkownika przed śledzeniem jego aktywności w Internecie.

Eksplorator na wstążce

Interfejs Eksploratora Windows oparto na wstążkach znanych z pakietu Office. Nowy interfejs upraszcza i przyspiesza zarządzanie plikami, a dzięki zastosowaniu wstążek do minimum ograniczono konieczność używania prawego przycisku myszy. Na wstążkach zgromadzono przyciski pozwalające wykonywać podstawowe operacje na plikach (kopiuj, wytnij, wklej), wygodnie zmieniać ustawienia udostępniania oraz zabezpieczeń, a także… przesyłać pliki przez e-mail, pakować do archiwum ZIP, nagrywać na płytę, wydrukować lub przefaksować. Wstążka View umożliwia dostosowanie sposobu wyświetlania folderu. Za pomocą jednego kliknięcia myszą zmienimy ustawienia wyświetlania ukrytych plików oraz rozszerzeń plików znanego typu. Wcześniej ustawienia te były ukryte głęboko w opcjach folderów i wyszukiwania. Eksplorator Windows umożliwia przeglądanie historii plików, o ile włączono funkcję przechowywania wielu wersji tego samego pliku.

Windows 8 w VirtualBox

Windows 8 w VirtualBox

Windows 8 może zostać zainstalowany na świeżym dysku, zamiast lub obok systemu Windows 7. Warto pamiętać, że Consumer Preview jest wydaniem przedpremierowym, które może zawierać błędy wpływające na funkcjonalność oraz stabilność systemu. Aby zapoznać się z Windows 8 bez obawy o zainstalowany system i swoje dane można posłużyć się oprogramowaniem do wirtualizacji takim jak VirtualBox. Tutaj mogą na nas czyhać pewne niespodzianki. Konfiguracja maszyny wirtualnej zależy od wielu czynników. Podajemy kilka wskazówek, które umożliwią zainstalowanie oraz używanie Windows 8 w VirtualBox.

1. Użyj dysku o stałym rozmiarze (fixed disk) zamiast dysku z dynamiczną alokacją przestrzeni.

2. Przypisz maszynie wirtualnej 2GB pamięci RAM lub więcej.

3. Na karcie System | Płyta główna aktywuj opcję Włącz IO APIC. Zrezygnuj z funkcji Włącz graficzne urządzenie wskazujące (tablet), jeśli Twój komputer nie jest wyposażony w ekran dotykowy.

4. W konfiguracji sterownika wideo (karta Ekran) zaznacz pole Włącz akcelerację 3D oraz przypisz karcie dodatkową pamięć wideo np. 256 MB. Opcja Włącz akcelerację wideo 2D może powodować opóźnienia w wyświetlaniu interfejsu Metro. Zrezygnuj z niej, jeśli sprawia problemy.

5. Jeśli zauważysz kłopoty z instalacją systemu zmień używany kontroler dysku twardego z SATA na IDE.

6. W przypadku ekranów panoramicznych konieczna może okazać się ręczna aktywacja dodatkowych rozdzielczości ekranu. Aby wymusić wyświetlanie obrazu we właściwych proporcjach, otwórz wiersz poleceń, przejdź do folderu C:\Program Files\Oracle\VirtualBox\, a następnie wydaj polecenie VBoxManage.exe setextradata "Windows 8" CustomVideoMode1 1280x800x32, gdzie Windows 8 to nazwa maszyny wirtualnej, a 1280x800x32 wskazuje na rozdzielczość ekranu oraz głębię kolorów. Na koniec zmień ustawienia rozdzielczości w systemie Windows.

Odświeżony Menedżer zadań

Gruntownych zmian doczekał się także Menedżer zadań. W widoku podstawowym prezentowana jest lista uruchomionych aplikacji, a użytkownik ma do dyspozycji tylko jeden przycisk: Zakończ zadanie. Wystarczy jednak rozwinąć widok szczegółów, aby uzyskać solidną garść informacji na temat uruchomionych procesów i wydajności komputera. Wykresy użycia procesora, pamięci, sieci i dysków są teraz bardziej przejrzyste. Listę procesów podzielono na grupy aplikacje, procesy w tle oraz procesy Windows. Kolumna Status dostarcza danych na temat stanu aplikacji Metro (aktywne, wstrzymane). Z kolei Zakładka App history pozwala prześledzić, które aplikacje konsumują najwięcej ruchu sieciowego oraz czasu procesora. Pół żartem dodajmy, że w Menedżerze pozostawiono opcję Nowe zadanie (File | Run new task), która pozwoli nam uruchomić program, którego skrótu nie uda nam się odnaleźć na ekranie startowym Metro.

Sprzęt i Panel sterowania

Windows 8 będzie działał na tym samym sprzęcie, co Windows Vista i 7. Nowością jest próba dostosowania Windows 8 do architektury ARM. W ten sposób nowy system będzie miał szansę trafić do całej gamy urządzeń mobilnych z procesorem ARM, na której do tej pory królował Android. Windows 8 wprowadza szereg usprawnień w obsłudze ekranów dotykowych oraz wielu monitorów. Na jednym ekranie możemy mieć ekran startowy, a na drugim klasyczny pulpit. Na każdym biurku może być wyświetlana inna tapeta, choć równie dobrze można ją rozciągnąć między oba ekrany.

Przeprojektowany panel sterowania stylu Metro dostarcza mocno ograniczonej liczby opcji ustawień związanych z personalizacją systemu, konfiguracją powiadomień, czy sieci bezprzewodowej. Na pojedynczym ekranie panelu mieści się zaledwie kilka opcji ustawień, przez co niejednokrotne konieczne będzie otwarcie klasycznego panelu na desktopie Windows.

Windows 8 będzie miał wbudowane narzędzie do obsługi internetowych połączeń mobilnych 3G i 4G. Narzędzie to pozwoli na wybór najtańszej opcji dostępu do Sieci automatycznie przełączając użytkownika między dostępem kablowym, Wi-Fi oraz Internetem mobilnym. Program został wyposażony w funkcję zliczania przesyłanych danych.

Przywracanie i przenośność systemu

Funkcja Refresh and restore umożliwia szybkie przywrócenie Windows do początkowego stanu. Funkcja ta znajdzie zastosowanie jeśli komputer zacznie pracować wolno, zostanie zawirusowany lub uszkodzony z innego powodu. Tryb Refresh your PC pozwala odświeżyć system z zachowaniem dokumentów, ustawień oraz aplikacji. W trybie Reset your PC komputer jest przywracany do stanu, kiedy pierwszy go raz użyliśmy. Użytkownik może utworzyć dysk przywracania USB, który przyda się jeśli Windows ulegnie uszkodzeniu.

Kolejną nowością jest Windows To Go. Funkcja ta umożliwia przygotowanie pełnej kopii systemu operacyjnego zapisanej na pamięci przenośnej USB. Kopia taka zawierać będzie wszystkie aplikacje, dane i ustawienia użytkownika, tak by korzystając z dowolnego komputera mógł uruchomić własny system dostosowany do jego wymagań i potrzeb organizacji.

Zakończenie

Podstawowy zarzut jest taki, że Windows 8 nie daje nam wyboru. To co dobre na małych dotykowych ekranach nie zawsze sprawdzi się w przypadku tradycyjnych pecetów wyposażonych klawiaturę i mysz. Microsoft postawił na rewolucję, która wymaga od ludzi zmiany przyzwyczajeń.

A te są trudne do przezwyciężenia. Klasyczny pulpit Windows nadal pozwala uruchamiać aplikacje wydane przed erą przed Metro. W ten sposób działa większość pakietów biurowych, programów graficznych, narzędzi programistycznych i setki innych aplikacji używanych w domu i firmach.

Nie wiadomo czy i kiedy uda się przenieść klasyczne aplikacje Windows do środowiska Metro. W Sieci można znaleźć pierwsze informacje na temat kolejnej wersji pakietu Microsoft Office dostosowanej do działania w Windows 8. Nowy Office ma być dostosowany do obsługi dotykiem, choć trudno stwierdzić na ile nowe podejście wpłynie na produktywność pracy z pakietem.

Interfejs Metro zmienia sposób, w jaki korzystamy z systemu operacyjnego. Nowy interfejs może być obsługiwany za pomocą dotyku lub myszy i klawiatury.

Pasek zadań

Dotyk: Aby wywołać pasek z listą otwartych okien aplikacji przesuń palcem od lewej krawędzi w stronę środka ekranu.

Mysz: Umieść wskaźnik w górnym lewym rogu ekranu, a następnie przesuń go w dół wzdłuż krawędzi monitora.

Pasek boczny (Charms bar)

Dotyk: Aby wywołać pasek boczny zawierający skróty do wyszukiwarki, opcji ustawień oraz urządzeń przesuń palcem od prawej krawędzi w stronę środka ekranu.

Mysz: Umieść wskaźnik w dolnym prawym rogu ekranu, a następnie przesuń go w dół wzdłuż krawędzi monitora.

Wykonywanie akcji

Dotyk: Aby wykonać akcję w Metro (uruchomienie aplikacji, przejście do kolejnego odnośnika) po prostu stuknij palcem w obiekt.

Myszy: Kliknij lewym przyciskiem myszy na obiekcie.

Dodatkowe informacje

Dotyk: Aby wyświetlić szczegółowe informacje na temat wybranego obiektu naciśnij i przytrzymaj palcem jego ikonę. W niektórych przypadkach gest ten pozwoli otworzyć menu z dodatkowymi opcjami.

Mysz: Umieść wskaźnik myszy nad obiektem.

Przesuwanie ekranów i przenoszenie obiektów

Dotyk: Przesuwając palcem po monitorze możesz przewijać kolejne ekrany, strony i listy, ale także przenosić obiekty, rysować czy pisać.

Mysz: Kliknij i przytrzymaj pasek suwaka, a następnie przesuń go w pożądanym kierunku. Możesz użyć kółka myszy.

Zoom

Dotyk: Dotknij ekran dwoma palcami, a następnie rozsuń je lub zbliż do siebie.

Mysz: Na klawiaturze przytrzymaj przycisk [Ctrl], a następnie kółkiem myszy zmniejsz lub powiększ obiekt na ekranie.

Wszystkie aplikacje

Dotyk: Przesuń palcem od dolnej krawędzi w kierunku środka ekranu, aby uzyskać dostęp do skrótu All apps. Stuknij go, aby wyświetlić listę wszystkich zainstalowanych aplikacji.

Mysz: Użyj prawego przycisku myszy. Skrót All apps pojawi się u dołu ekranu.

Obracanie ekranu

Dotyk: Dotknij ekran dwoma palcami, a następnie obróć je o 90 stopni.

Mysz: Obracanie obiektów myszą zależy od obsługi tego mechanizmu w samej aplikacji.

Zamykanie programów

Dotyk: Przesuń palcem od górnej krawędzi w stronę środka, a następnie zadokuj lub zamknij aplikację przeciągając jej okno w dół ekranu.

Mysz: Umieść wskaźnik myszy przy górnej krawędzi okna aplikacji. Symbol wskaźnika przyjmie kształt rączki. Kliknij lewym przyciskiem myszy, a następnie przeciągnij okno w dół ekranu.