Windows 8 - pięć cech ważnych dla biznesu

Microsoft wydał Windows 8 Consumer Preivew, czyli wersję beta swojego nowego systemu operacyjnego. Oprócz tego, ze strony internetowej Microsoftu można pobrać plik PDF zatytułowany "Product Guide for Business". Zawiera on opis cech systemu Windows 8 o dużym znaczeniu dla użytkowników biznesowych.

Windows 8

Dokument Product Guide for Business mówi o licznych cechach Windows 8, które wpłyną na pracę z nowym systemem operacyjnym w wielu firmach. Poniżej znajdziecie opis pięciu z nich, które są szczególnie ważne.

1. Windows To Go

Firmy często posiadają własne wdrożenia systemu Windows nazywane obrazami. Funkcja Windows To Go pozwoli im na instalowani ich na bootowalnym pendrive'ie. Obraz taki może zawierać wszystkie aplikacje i ustawienia używane na firmowych komputerach stacjonarnych i laptopach. Pracownik zdalny może używać dysku flash do uruchamiania firmowego systemu na dowolnym komputerze kompatybilnym z Windows 7 lub Windows 8. Dzięki temu ma dostęp do wszystkich funkcji potrzebnych w pracy i nie naraża danych biznesowych na niebezpieczeństwo.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 10? [24.03.2023]
  • Koniec Windows 8.1. Czy można go dalej używać?
  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [23.03.2023]
Windows 8 - pięć cech ważnych dla biznesu

Windows To Go

2. Mobilna produktywność

Windows 8 powstał od podstaw z myślą o urządzaniach mobilnych i posiada liczne udogodnienia dla nich przeznaczone. Jednym z nich jest funkcja Direct Access. Pozwala ona firmom korzystającym z Windows 8 Server na tworzenie bezpiecznego połączenia pomiędzy urządzeniem użytkownika, a zasobami takim jak aplikacje biznesowe lub wewnętrzne strony internetowe. Działa to podobnie jak VPN (Wirtualna Sieć Prywatna). Oprócz tego urządzenia z Windows 8 będą mogły korzystać z łączności 3G oraz 4G w tak prosty sposób jak obecnie z Wi-Fi.

Windows 8 - pięć cech ważnych dla biznesu

Direct Access

3. Internet Explorer 10

Windows 8 posiada przeglądarkę internetową Internet Explorer 10. W interfejsie Metro ma ona zupełnie nowy wygląd, a w wersji przeznaczonej dla pulpitu przypomina Internet Explorera 9. Większość cech związanych z bezpieczeństwem, zarządzaniem i wydajnością nie zmieniła się w stosunku do starego wydania przeglądarki. Internet Explorer 10 w interfejsie Metro jest jednak pozbawiony dodatków. Oznacza to, że aplikacje biznesowe oparte na Active X pracują tylko w wersji przeglądarki przeznaczonej dla pulpitu.

Windows 8 - pięć cech ważnych dla biznesu

Internet Explorer 10

4. Bezpieczeństwo

Windows 8 stosuje nowy zabezpieczony proces uruchamiania (trusted boot process), który używa funkcji Secure Boot. Poszukuje ona złośliwego oprogramowania już na wczesnym etapie rozruchu systemu, co znacznie utrudnia rootkitom przejmowanie kontroli nad komputerem. Na urządzeniu z układem TPM (Trusted Platform Module) cały ten proces może być mierzony i zapisywany, a nawet zdalnie oceniany w celu potwierdzenia, że system nie został naruszony. Funkcja AppLocker może natomiast określać, do jakich aplikacji i danych ma dostęp pracownik. Uniemożliwi to zainfekowanie komputera podczas używania prywatnych danych.

5. Zarządzanie

Narzędzia do zarządzania i bezpieczeństwa z Windows 7 są dostępne także w Windows 8. Narzędzia migracji stanu użytkownika i zgodności aplikacji mają jednak zapewniać szybsze i łatwiejsze wdrażanie Windows 8. Funkcja przywracania systemu została zaktualizowana. Nazywa się teraz odświeżaniem i pozwala na przywrócenie do pracy niefunkcjonalnego peceta bez utraty ustawień i danych użytkownika. Inną nową funkcją jest resetowanie. Pozwala ono firmom na usunięcie danych i aplikacji z urządzenia, co ułatwi zmianę jego przeznaczenia lub sprzedaż.

Polecamy: Microsoft Windows 8 Consumer Preview: pobieraj i testuj!

Omówione pokrótce możliwości są ciekawe, ale ciągle pozostaje wiele do zrobienia. Microsoft oznajmił, że 32 i 64-bitowe tablety z Windows 8 mogą być włączane do obecnej infrastruktury zarządzającej urządzeniami firmowymi tak samo jak laptopy i komputery stacjonarne. Niestety tablety z procesorami ARM i specjalną wersją systemu Windows 8 nie będą oferowały takiej możliwości.