Windows 8: powody wprowadzenia Metro UI. Pomęczyliście się, ale docelowo ma być świetnie

Jeden z programistów pracujących nad Windows 8 udzielił obszernej wypowiedzi na temat wprowadzonego wraz z nim interfejsu Metro.

Interfejs Metro to chyba najbardziej krytykowany element systemu Windows 8. Jacob Miller, programista zaangażowany w prace nad "ósemką" udzielił właśnie interesującej wypowiedzi w serwisie Reddit (pod nazwą użytkownika "pwnies") tłumacząc dlaczego w ogóle zdecydowano się na zastosowanie tego rozwiązania.

Dwie grupy użytkowników

Miller wyjaśnia, że zespół projektowy podzielił użytkowników na dwie grupy: twórców treści i konsumentów treści

Zobacz również:

  • Sprawdzamy wydajność Windows 11 – wyniki są niejednoznaczne

Twórca treści to zaawansowany użytkownik mający często otwartych wiele okien na wielu monitorach, korzystający również niekiedy z wirtualnych maszyn

Konsument treści to dorywczy użytkownik, który najczęściej korzysta z podstawowych platform społecznościowych, przegląda zdjęcia i wykonuje inne proste czynności (przykład: mama gotująca obiad, która szuka odpowiedniego przepisu)

Interfejs Metro został przygotowany właśnie z myślą o drugiej grupie. Miller określił go jako "antytezę dla zaawansowanego użytkownika" zapowiadając jednak, że w dłuższej perspektywie okaże on się rozwiązaniem niosącym wiele korzyści.

Dlaczego w Windows 8 nie ma opcji uruchamiania komputera bezpośrednio do zwykłego pulpitu?

"Odpowiedź jest krótka: dlatego, że zwykli użytkownicy nie lubią odkrywać nowych funkcji systemu. Jeżeli zrobilibyśmy domyślny pulpit tak jak to było wcześniej i udostępnili małe Start Menu, zwykli użytkownicy nigdy by nie dotarli do swojej krainy mlekiem i miodem płynącej [Metro - red.]" - tłumaczy Miller.

Idą zmiany

Miller przypomniał, że wraz z wydaniem Windows 8.1 Microsoft złagodził nieco podejście do "dorywczych" użytkowników oferując możliwość uruchamiania komputera do pulpitu. Skoro wszyscy wiedzą już, że Metro jest istotną częścią, zapowiedział też, że dopiero teraz Microsoft zacznie z nim zabawę, której efektem ma być opracowanie środowiska bardziej intuicyjnego i użytecznego.

"Teraz, gdy dorywczy użytkownicy są świadomi istnienia swoich nowych pastwisk, możemy zacząć krawiectwo. Minie trochę czasu zanim użytkownicy zauważą płynące z tego korzyści (dlatego mówiłem wcześniej o dłuższej perspektywie). Obecnie mamy wiele pracy do wykonania, aby interfejs Metro był jeszcze lepszy dla dorywczych użytkowników i na tym skupiamy na tę chwilę naszą uwagę" - tłumaczy Miller.

Pełną wypowiedź znajdziecie tutaj.