Windows 8 tchnie nowe życie w SkyDrive

Dropbox ma 45 milionów użytkowników. Microsoft SkyDrive jest jego poważnym konkurentem, ale korzysta z niego tylko 17 milionów osób. Największym plusem tej usługi jest 25 GB przestrzeni dyskowej udostępnianej za darmo w chmurze, ale problem stanowi brak klienta utrudniający dostęp do danych. Microsoft zapowiada, że integracja SkyDrive z Windows 8 znacznie usprawni i spopularyzuje jego usługę.

SkyDrive - aplikacja Metro

SkyDrive jest dostępny już ponad cztery lata, ale nie zyskał takiego uznania jak Dropbox. Oferuje on większą niż konkurencja ilość miejsca na serwerze oraz możliwość dzielenia się plikami i współpracy ze znajomymi. Jego głównym problemem jest jednak brak klienta lub jakiejś integracji z systemem, która ułatwiałaby dostęp do danych w chmurze. Microsoft ma zamiar naprawić te błędy w Windows 8. Na blogu Building Windows 8 opisano trzy sposoby integracji nowego systemu z usługą SkyDrive.

1. Aplikacja dla interfejsu Metro

Microsoft opracował aplikację Metro dla SkyDrive (patrz zdjęcie powyżej) opartą na Javascript, CSS i HTML5. Pozwala ona na wyświetlanie plików różnych typów w charakterystycznym dla Windows 8 stylu i interakcję z nimi za pomocą interfejsu dotykowego. SkyDrive będzie też zintegrowany ze wszystkimi innymi aplikacjami Metro. Pozwolą one na bezpośredni dostęp i zapis danych w SkyDrive (podobną funkcję posiada Mac OS X Mountain Lion dzięki integracji z iCloud).

Zobacz również:

  • Bądź produktywny i zapanuj nad chaosem w swojej głowie! Oto najlepsze aplikacje do robienia notatek
  • Popularna usługa przestanie obsługiwać Windows 7 i 8

2. Aplikacja na pulpit

Doczekamy się w końcu klienta SkyDrive, który będzie działał podobnie jak Dropbox. Ukaże się on nie tylko na Windows 8, ale także na Windows 7 i Vista. Aplikacja ta ma pracować w tle i pozwalać na szybkie wgrywanie plików do wybranego przez nas folderu oraz natychmiastową synchronizację zmian na dysku lokalnym z zawartością naszej przestrzeni dyskowej w chmurze. Pozwoli to na łatwy dostęp do plików z dowolnego urządzenia wyposażonego w Windows. Podobno trwają także prace nad wersją dla systemu Mac OS X.

Windows 8 tchnie nowe życie w SkyDrive

Klient SkyDrive do użytku na pulpicie

3. Zdalny dostęp do całego dysku przez SkyDrive

Na czym to polega? Oprócz zapisywaniu plików na naszym koncie SkyDrive, można będzie zamienić cały lokalny dysk twardy w prywatną chmurę. Nawet jeśli ma on kilka terabajtów, to, gdy zostawimy komputer włączony, będziemy mogli dostać się do niego za pomocą SkyDrive. Pozwoli to na zdalne przeglądanie dokumentów, zdjęć, filmów i innych plików z nasze komputera. Dostęp do dysku zabezpieczono dwuskładnikowym uwierzytelnianiem wymagającym loginu oraz hasła przesyłanego na telefon lub alternatywne konto pocztowe.

Windows 8 tchnie nowe życie w SkyDrive

Dwuskładnikowe uwierzytelnianie przy zdalnym dostępie do dysku za pomocą SkyDrive

Integracja SkyDrive z systemem Windows 8 może pomóc mu w rywalizacji z Dropboksem i innymi usługami tego typu. Sytuacja taka powinna pozytywnie wpłynąć także na oferty konkurentów Microsoftu, co będzie korzystne dla użytkownika niezależnie od ich wyboru.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: