Windows 8 - usługi sieciowe, backup w chmurze

Zanosi się na komputerową rewolucję. Windows 8 może być wyposażony w usługę kopii zapasowej w chmurze obliczeniowej. Ponadto, nowy system zapowiada się maksymalnie powiązany z usługami Windows Live. Czyżby nadchodziła era cloud-computing i centralnej bazy danych?


Jedna z ciekawych tapet stworzonych przez blogerów Windows8beta.

Polecamy:

Zobacz też:

Więcej informacji:

Cykl wydawniczy Windows [źródło: http://msftkitchen.com]

Sonia Menke z Microsoft jako pierwsza poinformowała, że prace nad Windows 8 zostały już rozpoczęte.

Nieoficjalny blog Windows8beta dotarł do oferty, w której Microsoft szuka programistów do pracy nad platformą Windows Azure. Mieliby oni zająć się klientem tworzenia kopii zapasowej Windows 8 oraz integracją systemu z sieciowymi usługami firmy.

Wcześniej, Microsoft poszukiwał już inżyniera systemów Windows Live, pisząc m.in. że usługi sieciowe będzie odgrywać kluczową rolę w Windows 8.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]
  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 10? [31.08.2023]
  • Ani Windows, ani Xbox. Microsoft zarabia najwięcej na czymś innym

Windows już dziś współpracuje z usługami sieciowymi Live i Update. Powyższe oferty pracy i wcześniejsze zapowiedzi korporacji wskazują jednak, że integracja z technologią cloud-computing będzie głównym elementem prac nad najnowszym OS-em.

W sytuacji, gdy Windows 7 zaczyna dopiero zdobywać popularność, mówienie o kolejnej wersji systemu może być przedwczesne.

Inna rzecz, że sam Steve Ballmer chwalił się już partnerom, iż Windows 8 będzie m.in. dużo lepiej przystosowany do ekranów dotykowych niż system Apple - Mac OS.

Kiedy premiera Windows 8

Pierwsze notki na temat systemu przyszłości dość nieoczekiwanie pojawiły się w październiku. W okolicznościowej notce na pierwsze urodziny Windows 7, holenderski oddział Microsoft napisał, że Windows 8 możemy spodziewać się w roku 2012.

Później, treść wiadomości została zmieniona. Korporacja nie chciała raczej ogłaszać premiery Windows 8 dwuzdaniową wzmianką w notce prasowej. Zwłaszcza, w chwili święta systemu, który wciąż nie może zagrozić pozycji Windows XP na światowym rynku.

Wieść szybko podchwycił serwis Microsoft Kitchen, który dotarł nawet do mapy drogowej pokazującej, że rok 2012 doskonale wpisuje się w dotychczasowy cykl wydawniczy Windows.

Co już wiemy o Windows 8

Nowości o systemie, który oficjalnie nie ma jeszcze nawet nazwy, pojawiają się jak dotąd jedynie przy okazji tzw. wycieków.

Jedną z informacji, których być nie powinno, podał pracownik MS - Robert Morgan, który w swoim profilu LinkedIn napisał, że projekty nad którymi pracuje, uwzględniają takie koncepcje jak "kompatybilność 128-bitowej architektury z jądrem Windows 8" oraz "projekt systemu Windows 9".

Na koniec zaznaczył, że jest odpowiedzialny również za "utrzymywanie relacji z głównymi partnerami: Intelem, AMD, HP i IBM".

Czy będzie Windows 8 w wersji 128-bitowej? Cóż, na razie, pewne jest, że nie będzie wersji 32-bit. Microsoft poinformował o porzuceniu architektury x86 podczas premiery systemu Windows Server 2008 R2. Od rzeczniczki Microsoft, Soni Menke, wiemy też, że prace nad Windows 8 trwają, a planowany jest nawet następca tego systemu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: