Windows 8 w końcu pokonał OS X. Windows XP traci. Microsoft dopiął swego?

Z najnowszych danych firmy analitycznej Net Applications wynika, że system Windows 8 zanotował w lipcu znaczący wzrost popularności. Towarzyszył temu znaczący spadek notowań Windows XP.

Minęło już blisko dwa lata od udostępnienia przez Microsoft poglądowej wersji systemu Windows 8. Od tego czasu wbrew oczekiwaniom giganta wciąż nie może on się jednak pochwalić zasługującym na uwagę udziałem w rynku systemów operacyjnych. Z ostatnich danych przedstawionych przez firmę analityczną Net Applications wynika jednak, że zanotował w lipcu znaczący wzrost popularności, co pozwoliło mu w końcu prześcignąć platformę OS X. W sierpniu udziały obu systemów na rynku komputerów wyglądały następująco:

- Windows 8: 7,41 % (poprzednio 5,40 %)

- OS X (10.6, 10.7 i 10.8): 7,3 %

Które Windows rządzą?

Oczywiście tutaj nie ma zmian:

1. Windows 7: 45,63 %

2. Windows XP: 33,66 %

Warto jednak zauważyć, że w przypadku Windows XP w porównaniu do poprzedniego notowania nastąpił spadek popularności o blisko 4 punkty procentowe. To bardzo dużo. Czyżby więc działania Microsoftu próbującego obrzydzić użytkwnikom ten system zaczynały powoli przynosić porządany efekt?

Co dalej z Windows 8?

Wydaje się, że w ciągu najbliższych miesięcy jego udział w rynku powinien szybko rosnąć za sprawą mającej się wkrótce pojawić aktualizacji Windows 8.1, zakończenia wsparcia technicznego (kwiecień 2014 roku) dla Windows XP oraz wspomnianej kampanii Microsoftu.

Zobacz również:

  • Sprawdzamy wydajność Windows 11 – wyniki są niejednoznaczne [Aktualizacja 22.10.2021]
  • Darmowy Windows 11 - jak to możliwe?