Windows 8 w stylu Metro

Nowa wersja systemu operacyjnego Microsoftu na pierwszy rzut zachwyca oka prostotą i aż prosi się o wypróbowanie. Pierwsze reakcje testerów Windows 8 potwierdzają wysoką intuicyjność rozwiązania stworzonego - jak określają to twórcy - w stylu Metro.


W kalifornijskim Anaheim rozpoczęła się konferencja Microsoftu, skierowana do twórców oprogramowania. Impreza o nazwie BUILD zebrała śmietankę osób zarządzających gigantem z Redmond, reprezentujących przede wszystkim departamenty odpowiedzialne za budowę i rozwój systemu operacyjnego Windows, przeglądarki Internet Explorer i nowych narzędzi deweloperskich. Znalazło się tam także kilkuset przedstawicieli mediów IT z całego świata.

Już na kilka miesięcy przed konferencją oczekiwano, że Microsoft wykorzysta ją do zaprezentowania nowych informacji dotyczących Windows 8, zapowiadanej kolejnej wersji systemu. Oczekiwania te potwierdziły się, a redakcja PC World, dzięki naszemu specjalnemu wysłannikowi na miejscu w Anaheim śledzącemu przebieg imprezy, jest jedną z pierwszych, która te informacje może opublikować i przekazać czytelnikom.

Wrażenia użytkownika

Wystąpienie otwierające konferencję, które miało miejsce 12 września, poprowadził Steven Sinofsky (szef działu Windows i Windows Live) oraz Julie Larson-Green (wicedyrektor pionu Windows Experience). Całodniowa prezentacja podzielona była na moduły: o doświadczeniu w użytkowaniu, serwisach w chmurze, o platformie narzędziowej, optymalizacji sprzętu oraz zastosowaniu Windows 8 w biznesie. Sam system był podczas prezentacji wielokrotnie nazywany "wielką szansą dla deweloperów" a nie nowym produktem.

Pierwszy pokaz Windows 8 odbył się z wykorzystaniem tabletu Samsunga co wyraźnie wskazuje kierunek rozwoju nowego oprogramowania. Podkreślono związek sposobu użytkowania z przyzwyczajeniami użytkownika w jego prywatnym, realnym życiu. Po włączeniu Windows 8 ukazuje się najpierw spersonalizowana tapeta z zegarem i aktualizacja informacji o nowych wiadomościach oraz status połączenia internetowego. Jest także widoczne zdjęcie i nazwa użytkownika. Po wpisaniu hasła urządzenie uruchamia się natychmiast pokazując całkowicie nowy interfejs, gdzie mamy do czynienia z przemyślaną koncepcją użytkowania ekranu dotykowego.

Wirtualna klawiatura Windows 8

Przedstawiciele Microsoftu zapewniali, że chociaż Windows 8 bazuje na poprzedniej wersji systemu, Windows 7, wszystkie fragmenty kodu zostały opracowane na nowo, począwszy od współpracy z procesorem i innymi podzespołami na aspektach intuicyjności interfejsu kończąc. Dwie najważniejsze zmiany w Windows 8 w stosunku do poprzedniego systemu to wg Microsoftu nacisk na technologię dotykową i aplikacje. Efektem tych zmian jest m.in. świetnie rozwiązane intuicyjne pisanie na różnych dostępnych widokach wirtualnej klawiatury, gdzie słowa są natychmiast podpowiadane i sprawdzane co znacznie ułatwia i przyśpiesza pisanie.

Teraz wszystko będzie "dotykowe"

Tak przynajmniej zapowiada Microsoft i zgodnie z tą filozofią przygotował koncepcję rozplanowania nawigacji po systemie rezygnując z tak dobrze nam znanych ikon, na korzyść interaktywnych pól (to znany już interfejs płytkowy). Oszczędną formę graficzną nazywano "stylem Metro" który ma wyrażać w nowoczesny i przyjazny sposób zainteresowania użytkownika, a zarazem łatwo poddawać się optymalizacji i dostosowywaniu do indywidualnych potrzeb.

Ekrany wielodotykowe pozwalają także na kontrolę kilku elementów jednocześnie. Całość wizualnie przypomina połączenie Google + i Facebooka tylko, że podniesione na kolejny, wyższy poziom intuicyjności obsługi. W każdym momencie cały ekran jest zajęty przez aktualnie otwartą aplikację, którą tak jak obrazowe menu główne możemy skalować "szczypiąc" ekran i dzieląc go proporcjonalnie. Nie widać żadnych ikon z poleceniami, które są dostępne dopiero po przeciągnięciu od krawędzi, wszystko jest schowane. W górnej części ekranu mamy funkcje dostępu do uruchomionych aplikacji, z lewej strony przechodzimy do ostatnio otwartej aplikacji, z dołu otwieramy funkcje sterowania samej aplikacji a po prawej możemy otworzyć "charms" - nowe dla Windows funkcje oraz panel sterowania i dostęp do zasobów dysków.

Jeżeli nawigacja po długich listach zasobów dyskowych (np. plików w katalogach) zawsze stwarzała problem, to w Windows 8 można dokumenty grupować tematycznie i samodzielnie nadawać tym grupom nazwy, co zostało określone nośnym marketingowo mianem: "semantyczny zoom".

Za prezentację zawartości całoekranowej odpowiedzialny jest Internet Explorer 10, pracujący w tzw. "immersive mode", co oznacza że elementy interfejsu przeglądarki zaplanowano tak, by jak największa część ekranu służyła do prezentacji informacji (żadnych ramek, elementów nawigacyjnych, itp.). Pokazywane są w pierwszej kolejności wiadomości, spersonalizowane lub te które były (np. aplikacje) używane jako ostatnie lub najczęściej.

Konferencja BUILD trwa do 16 września. Na łamach portalu pcworld.pl będziemy na bieżąco publikować doniesienia z Anaheim.