Windows 8 - wymagania sprzętowe te same co Windows 7?

Każdy komputer, który dziś spełnia wymagania systemu Windows 7 będzie mógł pracować pod kontrolą Windows 8 - przekonują przedstawiciele koncernu Microsoft.


Od czasu premiery Windows 7 w październiku 2009 r. sprzedanych zostało ponad 400 mln licencji tego systemu. Mimo to odmianą Windows wciąż najpowszechniej używaną na świecie pozostaje wysłużone, dziesięcioletnie XP (koncern ocenia, że Windows XP wciąż działa na 2/3 komputerów używanych w przedsiębiorstwach).

W bieżącym roku Microsoft zaprezentował już natomiast - na bazie wydań testowych - możliwości Windows 8. Przed producentem stoi więc ambitne zadanie przekonania klientów - zarówno korporacyjnych, jak i indywidualnych - do aktualizacji systemu z XP na "siódemkę" w sytuacji, gdy kolejna wersja "okien" majaczy już na horyzoncie.

Zobacz również:

  • Popularna usługa przestanie obsługiwać Windows 7 i 8
  • Używasz Windows 7 lub Windows 8.1? To dobra wiadomość

Nowy system - nowy wygląd

Wiemy już, że Windows 8 jest optymalizowane pod kątem urządzeń z dotykowymi wyświetlaczami, czego dowodem jest nowy interfejs użytkownika, przypominający rozwiązanie z systemu mobilnego Windows Phone 7.

W czasie targów Computex 2011 usłyszeliśmy zapewnienia, że system został zaprojektowany w ten sposób, aby móc pracować na dowolnym typie komputera (niezależnie czy jest to przenośny czy też stacjonarny PC) - w tym również na urządzeniach z architekturą ARM.

Do wydania Windows 8 pozostaje jeszcze sporo czasu - wprowadzenie tego produktu może nastąpić pod koniec 2011 lub na początku 2012 r. Microsoftowi zależy jednak na tym, by klienci już dziś nie wstrzymywali się z decyzjami zakupowymi i wybierali Windows 7 niezależnie od dalszych planów rozwojowych tej platformy.

Zachętą do kupna "siódemki" ma być deklaracja dotycząca wymagań sprzętowych jej następcy.

Nowy system - stare wymagania

Oficjalne wymagania systemu Windows 7 to procesor 1 GHz lub szybszy (32-/64-bitowy), 1 lub 2 GB pamięci RAM, 16 lub 20 GB miejsca na dysku twardym i karta grafiki obsługująca DirectX 9. Różnice w ilości pamięci i miejsca na HDD wynikają z architektury systemu - 32-bitowe Windows 7 potrzebuje mniej zasobów, 64-bitowe - więcej.

Na takim właśnie sprzęcie będzie można efektywnie pracować z Windows 8. Nic więc nie stoi na przeszkodzie do zakupu "siódemki" już dziś - aby nadążyć za rozwojem systemu operacyjnego w przyszłości nie trzeba będzie kupować nowego komputera: wystarczy aktualizacja OS - zapewnia koncern.

Bez względu na to, czy rozbudujemy posiadany komputer, czy kupimy nowy, Windows dopasuje się do niego, by najlepiej wykorzystać jego konfigurację sprzętową - mówiła Tami Reller, dyrektor finansowy departamentu Windows w czasie Worldwide Partner Conference w Los Angeles.

Co to oznacza dla dostawców sprzętu?

Większość z nas pamięta ogromne zamieszanie towarzyszące procesowi certyfikacji sprzętu komputerowego przed premierą systemu Windows Vista. Na krótko przed premierą tego systemu operacyjnego w sprzedaży pojawiły się komputery z oznaczeniem "Designed for Windows XP. Vista Capable" - ich producenci chcieli w ten sposób zaznaczyć, że pecety - mimo iż sprzedawane z preinstalowanym systemem Windows XP - sprostają również wymogom jego następcy. Tymczasem okazało się, że maszyny z nalepką "Windows Vista Capable" nie zawsze były w stanie poradzić sobie z zaawansowanymi funkcjami Visty, przede wszystkim z interfejsem Aero.

Skargi klientów, którzy poczuli się oszukani, otarły się nawet o pozew zbiorowy.

Trudno oczekiwać, by Microsoft dwa razy popełnił ten sam błąd i to w tak krótkim czasie. Koncern zapewnia, że w wypadku Windows 8 będzie bardzo wymagający w stosunku do producentów. Firma próbuje uzyskać większy wpływ na wytwórców, by ci dołożyli starań do projektowania komputerów jak najlepiej odpowiadających nowemu systemowi.

Jednocześnie Microsoft wysyła do użytkowników sygnał: "jeśli kupicie Windows 8, nie będziecie potrzebować nowego komputera". Producenci PC muszą się więc teoretycznie liczyć z zyskami niższymi niż zwykle towarzyszące premierze nowej wersji Windows. Teoretycznie - bowiem aby rozwiązywać porobne problemy organizowane są konferencje takie jak Worldwide Partner Conference: miejsce, gdzie przedstawiciele Microsoftu i firm partnerskich mogą porozmawiać o wspólnych strategiach biznesowych.

Rezultaty takich spotkań z pewnością wkrótce poznamy.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: