Windows 8 z ograniczoną liczbą tabletów opartych na ARM

Podobno Microsoft ma zamiar kontrolować liczbę tabletów z Windows 8 opartych na architekturze ARM, by zadbać o ich jakość. Według przewidywań, po jesiennej premierze systemu pojawi się tylko pięć takich urządzeń. Nowych modeli tabletów opartych na procesorach x86/x64 będzie natomiast ponad czterdzieści.

Windows 8 z ograniczoną liczbą tabletów opartych na ARM

Windows 8

W serwisie Bloomberg.com można przeczytać, że Microsoft kontroluje liczbę tabletów z ARM, które pojawią się podczas początkowej obecności Windows 8 na rynku. Producenci, chcący wydać urządzenia tego typu, będą poddawani rygorystycznej kontroli jakości. Nie ma się co dziwić, bo będzie to pierwszy przypadek, gdy oprogramowanie Microsoftu trafi na urządzenia oparte o procesory ARM.

Do tej pory tablety wyposażone w Windows 7 pracowały tylko na jednostkach obliczeniowych Intela w architekturze x86/x64. Większość tabletów z Windows 8 również będzie z nich korzystała. Różne architektury procesorów oznaczają różne wersje systemu operacyjnego. Windows 8 dla ARM będzie opierał się głównie o interfejs Metro i jego aplikacje. Nie będą na nim działały obecne programy Windows 7.

Zobacz również:

Polecamy: Microsoft Windows 8 Consumer Preview: pobieraj i testuj! 

Procesory ARM są najpopularniejszymi jednostkami obliczeniowymi tabletów i smartfonów. Produkują je firmy takie jak Nvidia, Texas Instruments oraz Qualcomm. Nie wiadomo na razie, którzy producenci przygotują tablety z procesorami ARM, ale z pierwszych doniesień można wnioskować, że będzie to Asus, Nokia oraz HP, które skupi się jednak głównie na urządzeniach z procesorami Intela.