Windows 8 z pulpitem w stylu Metro

Microsoft postanowił zamienić interfejs Aero pulpitu Windows 8 na taki, który swoim stylem bardziej przypomina kafelkowy interfejs Metro. Cechuje się on większą prostotą i ostrymi krawędziami okien.

Interfejs Windows

Zmiany zostały zaprezentowane po cichu przy okazji wpisu na temat nowego menadżera zadań na blogu Building Windows 8. Zmiany zachodzące w interfejsie systemu Windows można zobaczyć także na powyżej zamieszczonej grafice. Prezentuje ona menadżer zadań z Windows XP, 7 i 8.

Wprowadzenie interfejsu, który stylem przypomina kafelkowy interfejs Metro z ekranu startowego Windows 8, ma zapewnić płynniejsze przejście między nim, a pulpitem używanym do obsługi tradycyjnego oprogramowania w nowym systemie. Do tej pory przejście to było dość drastyczne, a różnica stylistyki rażąca.

Nowy interfejs dla pulpitu może nieco zatrzeć różnicę między tymi dwoma środowiskami w Windows 8, ale przejście między nowymi aplikacjami, a tymi przygotowanymi z myślą o wcześniejszej wersji systemu pewnie zawsze będzie dość wyraźne.

We wcześniejszych edycjach, system Microsoftu pozwalał na wybieranie stylu interfejsu. Na przykład w Windows 7 można przywrócić wygląd okien znany z Windows XP. Nie wiadomo, czy podobna możliwość znajdzie się w nowej wersji systemu.