Windows 8: zaczęło się...

Podczas gdy Windows 7 nadal znajduje się w fazie testów, gigant z Redmond zaczyna myśleć już o jego następcy - Windows 8! Informacji o kolejnym systemie udzieliła Soni Menke, menedżerka w grupie Windows Server, w wywiadzie dla Channel 9. Przedstawicielka Microsoftu mówi, że nowy system znajduje się obecnie w fazie planowania.

Prace nad Windows 7 rozpoczęły się tuż po opublikowaniu RTM Visty. Obecnie dostępna jest pierwsza beta systemu, jednak już 10 kwietnia br. Microsoft zamierza udostępnić publicznie pierwszego kandydata na wersję finalną (RC 1). Widać więc znaczny postęp nad pracami związanymi z planowaniem i rozwojem środowisk operacyjnych Microsoftu.

Soni Menke mówi, że następca Windows 8 jest już planowany. Co ważne, Microsoft nie robi tego sam, lecz z partnerami. Do tej grupy należą także uczestnicy programu TAP (Technology Adoption Program). Obecnie dyskutowane są zmiany i nowości w następcy Windows 7.

Windows 8: zaczęło się...

Soni Menke opowiada o planowaniu następcy Windows 7

Podobnie jak w przypadku Windows 7 i Servera 2008 R2, ich następcy mają zostać udostępnieni w tym samym czasie. Ma mieć to miejsce dwa, trzy lata po premierze "siódemki". Microsoft już od jakiegoś czasu dąży do ujednolicenia dat premiery kluczowych produktów. Dowodzi tego także Service Pack 2 dla Visty i Servera 2008, który będzie pierwszą aktualizacją dedykowaną zarówno wersji klienckiej, jak i serwerowej systemu.

Cisza przed burzą

Niestety, Microsoft nie wspomina na razie nic o nowościach w Windows 8. Jest jeszcze na to zdecydowanie za wcześnie. Oczy świata IT skupione są na razie na następcy Visty. Domyślać się jednak można, iż w przeciągu najbliższych paru miesięcy usłyszymy już o innowacjach, które Microsoft zechce wprowadzić w następcy Windows 7. A ile z nich uda się zrealizować? Tego dowiemy się po premierze nowego systemu - za około trzy lata.

Zapraszamy do Centrum Windows 7 w PCWorld.pl

Warto zobaczyć: Wywiad z Soni Menke w kanale 9