Windows 8 zakazany na komputerach chińskich władz

Władze Chin już raz wypowiedziały się w sprawie Windowsa XP. Nie chciałby porzucać systemu z przyczyn choćby ekonomicznych - zakup licencji na tysiące maszyn to spory wydatek nawet dla tak wielkiego kraju. Jako że Microsoft odmówił przedłużenia wsparcia systemu dla Chin, te banują na razie Windows 8.

Według wczorajszego rozporządzenia rządu, zakazane jest nabywanie komputerów, laptopów i innych sprzętów z preinstalowanym systemem Windows 8. Dotyczy to wszelkich stanowisk komputerowych podlegających pod Pekin, czyli zakaz obejmuje agendy rządowe, urzędy i placówki publiczne jak Chiny długie i szerokie. Być może zakaz jest nie tylko odpowiedzią na brak pomocy ze strony Microsoftu, ale również przygotowaniem gruntu pod nowy system operacyjny, który szykują Chińczycy. Oficjalne biuro prasowe władz opublikowało informację, że "rząd chce uniknąć w przyszłości podobnej sytuacji - kupowania zagranicznych systemów operacyjnych".

Windows 8 zakazany na komputerach chińskich władz

China Operating System

Chiny mogły obrazić się również z tego powodu, że Microsoft w podobnej sytuacji przedłużył wsparcie dla XP władzom Wielkiej Brytanii i Holandii, tu jednak oba rządy zadeklarowały, że potrzebne jest im to na czas przejścia na nowsze systemy. Władze Chin mają już pewne doświadczenie w tworzeniu OS - w styczniu zadebiutował bazowany na Linuxie China Operating System (COS), dedykowany smartfonom. Microsoft jak na razie nie komentuje sprawy. Przy okazji - aktualnie w Chinach aż 37% komputerów typu desktop używa Windowsa XP.

Zobacz również:

  • Chińskie grupy szpiegowskie hakują firmy telekomunikacyjne