Windows 8 zaoferuje dwa interfejsy: "płytkowy" i "desktopowy"

Steven Sinofsky, szef działu Windows i Windows Live potwierdził, że Windows 8 będzie pozwalał na skorzystanie z tradycyjnego interfejsu. Użył przy tym sformułowania, że jest to "po prostu kolejna aplikacja".

Windows 8 zaoferuje dwa interfejsy użytkownika - w stylu "Metro" i "desktopowy"

Polecamy:

Zobacz też:

W najnowszym wpisie na blogu Building Windows 8 Steven Sinofsky, szef działu Windows i Windows Live, przypomniał, że najnowszy system Microsoftu będzie oferował interfejs w stylu Metro, który opisał jako "szybki, płynny, realistyczny i piękny".

Przyznał przy tym, że prace nad Windows 8 rozpoczęły się latem 2009 roku, jeszcze przed premierą rynkową Windows 7. Wówczas to zespół odpowiedzialny za nowy system rozpoczął szukanie nowych rozwiązań. Jego podstawowym celem było "stworzenie bezkompromisowego projektu".

Zobacz również:

Zespół postawił w końcu na ogromnie rozwijający się rynek tabletów i postanowił zastosować w Windows 8 interfejs ukierunkowany na obsługę dotykową oraz oparty na "płytkowym" interfejsie mobilnego systemu Windows Phone.

Oczywiście pomimo tego, że GUI Windows 8 dostosowany jest do potrzeb użytkowników tabletów, można z niego także korzystać na tradycyjnych komputerach wyposażonych w klawiaturę i mysz.

Dla tych, którzy jednak nie mają ochoty na "płytkowe" doświadczenia, Sinofsky przygotował bardzo dobrą informację. Potwierdził on bowiem, że Windows 8 zaoferuje również tradycyjny "desktopowy" interfejs.

"Posiadanie obu interfejsów harmonijnie ze sobą współpracujących to ważna część Windows 8" - pisze na blogu Sinofsky.

Jak to ma działać?

Uruchamiając komputer z Windows 8 użytkownik nie będzie miał żadnego wyboru. Zawsze bowiem na jego pulpicie pojawi się nowy "tabletowy" interfejs. Dopiero gdy zechce, będzie się mógł przełączyć na jego wersję "desktopową" (ulepszony Aero), która według Sinofsky’ego jest "po prostu kolejną aplikacją".

Na koniec Sinofsky napisał:

"To jest dopiero początek dyskusji. Jest znacznie więcej do omówienia jeżeli się zagłębimy w szczegóły na temat Windows 8"

Zadeklarował ponadto, że wkrótce zaprezentuje "nowe sposoby wykorzystania komputera".