Windows 8 zaprezentowane. Zmierzch tradycyjnego interfejsu!

Microsoft zademonstrował wersję testową swojego kolejnego systemu operacyjnego. Windows 8, przynajmniej w postaci, którą pokazano publicznie, charakteryzuje się zupełnie nowym interfejsem, dostosowanym do potrzeb użytkowników tabletów.


Pokaz Windows 8 miał miejsce w czasie targów Computex, odbywających się co roku w Taipei na Tajwanie. "Trendy, z jakimi mierzymy się dziś, to powszechne użytkowanie Internetu, urządzenia ultraprzenośne i oczywiście ekrany dotykowe" - przekonywał prowadzący prezentację Michael Angiulo, wicedyrektor ds. planowania i ekosystemu Windows w Microsofcie

Nowy system to wedle producenta próba zdefiniowania na nowo Windows w kontekście dynamicznie rozwijającego się rynku tabletów. Póki co rządzą na nim systemy Google Android i Apple iOS - Windows 7 w tabletach nie jest tak popularny.

Zobacz również:

  • Popularna usługa przestanie obsługiwać Windows 7 i 8
  • Czym różni się Android 12L od Androida 12? [PORADNIK]

Windows 8 zaprojektowano tak, by za jego pośrednictwem użytkownik mógł efektywnie wykorzystywać dowolny typ PC (począwszy od mały urządzeń z dotykowymi wyświetlaczami po notebooki i desktopy) niezależnie od sposobu interakcji z maszyną (dotyk, mysz+klawiatura).

W czasie pokazu zademonstrowano Windows 8 działające w tablecie, komputerze przenośnym i pececie "all-in-one".

Windows 8 jak Windows Phone

Pierwsze, co zwraca uwagę w nowym OS-ie, to kompletnie przebudowany interfejs. Tradycyjny wygląd pulpitu znanego z Windows od lat, czyli ikonki skrótów aplikacji, pasek zadań, przycisk Start i ewentualnie widgety, ustąpił miejsca dużym ikonom programów. Nasuwa to mocne skojarzenia z interfejsem "płytkowym" zastosowanym w systemie mobilnym Windows Phone 7.

Kliknięcie ikony uruchamia program w trybie pełnoekranowym. W urządzeniach z ekranami dotykowymi interfejs można kontrolować przesuwając palcem po wyświetlaczu - uzyskując dostęp do menu danej aplikacji (ruch palcem w lewo) lub przełączając się między otwartymi programami (ruch w prawo). W czasie pokazu wszystkie te operacje przebiegały sprawnie i bez zakłóceń.

Programowe "kafelki" automatycznie pobierają i wyświetlają informacje z Sieci, np. nowe wpisy na Twitterze czy najświeższą pocztę e-mail. "Stary dobry" Eksplorator Windows, jak i pulpit systemowy, pozostaną dostępne (wystarczy kliknąć, a jakże, jeden z "kafelków").

Aplikacje napisane zostały z użyciem nowej platformy programistycznej, bazującej na HTML 5, CSS i JavaScript oraz na technologii Internet Explorera 10. Nowa filozofia Windows oznacza więc nowy sposób tworzenia aplikacji dla tego systemu. Dlatego też Microsoft zapowiedział zorganizowanie nowej konferencji dla developerów oprogramowania, na której poznają szczegóły o Windows 8, potrzebne im do pracy. Wydarzenie o nazwie "Build" będzie mieć miejsce we wrześniu w Anaheim.

Kiedy premiera Windows 8

Zarówno data premiery systemu, jak i jego ostateczna nazwa, nie są jeszcze oficjalnie potwierdzone. Sprzeczne sygnały płyną z samego Microsoftu - "Windows 8" przez jednych wciąż uznawane jest za nazwę kodową, podobnie jako nieokreślony pozostaje moment wejścia OS-u do sprzedaży.

W czasie majowego Tokio Microsoft Developer Forum Steve Ballmer, prezes koncernu, zadeklarował, że następca Windows 7 pojawi się na rynku w 2012 roku. Ponadto przyznał, że będzie on nosił nazwę, pod którą występuje obecnie, czyli Windows 8. Kilka dni później tę wypowiedź prostował rzecznik Microsoftu, nazywając ją "nieścisłą"i podkreślając, że "do tej pory nie ma określonych żadnych terminów lub nazwy dla kolejnej wersji Windows".


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: