Windows 8 zdobywa udziały w rynku, ale starsze wersje wcale nie tracą

Zaprezentowany prawie rok temu Windows 8 powoli zdobywa udziały w rynku stacjonarnych systemów operacyjnych, ale jednocześnie nie odbiera pola poprzednim wersjom 7 i XP. Wśród systemów Microsoftu traci jedynie Vista, którą najnowsza wersja okienek przegoniła w zeszłym miesiącu.

Wedle najnowszych danych opublikowanych przez Netmarketshare dotyczących udziału w rynku poszczególnych wersji systemów operacyjnych przeznaczonych dla komputerów najnowsza odsłona Windowsa oznaczona numerem 8 obecnie jest zainstalowana na 5,4% urządzeń. To wzrost o 0,3% względem poprzedniego miesiąca, gdy po raz pierwszy miała ona większy udział niźli Windows Vista. Tymczasem Vista traci. Obecnie jej wynik to 4,24%, czyli o 0,38% mniej niż w zeszłym miesiącu.

windows_market_shares-100048534-orig

windows_market_shares-100048534-orig

Wzrost Windowsa 8 nie znaczy jednak, że 7 i XP tracą. Te wersje trzymają się silnie. Co ciekawe, wersja oznaczona numerem 7 urosła w statystykach o 0,12%, a XP 0,02%. Wzrost Windowsa nie odbywa się więc kosztem tych wersji, a jedyną tarcącą jest Vista, która nigdy nie zdobyła większej sympatii wśród klientów. W przypadku XP jest to o tyle ciekawe, że przecież Microsoft zapowiedział zakończenie wsparcia tej wersji w kwietniu 2014 roku.

Udział procentowy wersji poprzednich wersji Windowsa jest nadal bardzo wysoki. Najpopularniejszy obecnie jest Windows 7 z 44,49% udziałów rynku, a zaraz za nim jest XP z 37,19%. Najnowszą wersję systemu Microsoftu dzieli więc przepaść. Nasuwa się też pytanie, jaki wpływ na statystyki będzie miała bezpłatna aktualizacja najnowszych okienek do wersji 8.1, która odbyć ma się jeszcze w tym roku oraz pojawianie się na rynku coraz większej ilości komputerów z ekranami dotykowymi, na których Windows 8 jest instalowany domyślnie.

<div> </div>