Windows 8: zobacz relację z jego premiery

Tak, jesteśmy już po premierze budzącego sporo kontrowersji systemu Windows 8. Co się podczas niej działo? Zapraszam na krótką relację.


Dzisiaj miała miejsce oczekiwana przez miliony osób na świecie premiera budzącego skrajne uczucia (szczególnie ze względu na nowy interfejs) najnowszego systemu Microsoftu - Windows 8. Zebrani w Nowym Jorku dziennikarze zobaczyli prezentację nowych "okienek" podzieloną na trzy części.

Etap I

Poprowadził go Steven Sinofsky, który po wstępie dotyczącym bardzo dobrze radzącego sobie na rynku (również biznesowym) systemu Windows 7, przedstawił kilka najistotniejszych cech "ósemki" czyniących z niej "najlepszy Windows w historii":

- wydłużenie czasu pracy na baterii

- szybsze uruchamianie systemu

- mniejsze wymagania odnośnie pamięci

- kompatybilność ze sprzętem certyfikowanym do pracy z Windows 7 oraz przygotowanymi dla niego aplikacjami

Co ważne, upgrade do "ósemki" ma być dostępny od dzisiaj.

Windows 8: zobacz relację z jego premiery

Steven Sinofsky zachwala system Windows 8

Oczywiście Sinofsky nie zapomniał też o tak ważnym elemencie nowej platformy jak sklep Windows Store, z którego będą mogli korzystać użytkownicy Windows 8 z 231 krajów.

Windows 8: zobacz relację z jego premiery

Steven Sinofsky przedstawia zalety Windows Store

Zwrócił on również uwagę na wersję RT nowego systemu, która dzięki obsłudze procesorów ARM jest kompatybilna z 420 milionami urządzeń na świecie.

Etap II

Sinofsky'ego zastąpili Mike Angiulo i Julie Larson-Green, którzy wspólnymi siłami przedstawili nam możliwości Windows 8 ze szczególnym uwzględnieniem łatwości jego obsługi. Aby podkreślić, że system ten naprawdę nie jest wymagający, a dodatkowo zapewnia znacznie lepsze osiągi od "siódemki", Angiulo przedstawił nawet swojego kilkuletniego ThinkPada poddanego aktualizacji. Okazało się, że pod kontrolą "ósemki" pracuje on znacznie szybciej. Ciekawie również wyglądała obsługa "kafelkowego" ekranu startowego za pomocą touchpada.

Prezentacja Mike Angiulo i Julie Larson-Green miała głównie na celu przybliżenie zebranym efektu prac sprzętowych partnerów Microsoftu. Na pierwszy ogień poszły komputery, ultrabooki i tablety korzystające z Windows 8, spośród których na szczególną uwagę zdaniem Julie zasługiwał niewiarygodnie mobilny Acer Aspire S7.

Windows 8: zobacz relację z jego premiery

Julie Larson-Green prezentuje Acera Aspire S7, natomiast Mike Angiulo trzyma w rękach tablet Lenovo

Nieco później przyszła kolej na prezentację sprzętu korzystającego z procesorów ARM i Windows RT. Przy tej okazji przedstawiony został tablet Surface RT.

Ostatnim z elementów ich prezentacji był sklep Windows Store. Mogliśmy sprawdzić na własne oczy jak łatwo pobiera się z niego aplikacje, jak przyjemnie i łatwo się je obsługuje, jak pięknie one wyglądają oraz jak szybciutko usuwa się je z komputera:)

Warto też wspomnieć, że Mike i Julie odnieśli się do nadchodzącej poniedziałkowej premiery systemu Windows Phone 8, który będzie przecież ważnym elementem nowego "kafelkowego" ekosystemu Microsoftu. Co interesuące, w ich rękach zagościły dwa smartfony (Nokii i HTC) korzystające z nowych mobilnych "okienek".

Windows 8: zobacz relację z jego premiery

Mike Angiulo i Julie Larson-Green prezentują smartfony z Windows Phone 8

Etap III

Oczywiście ostatnie słowo należało do Steve'a Ballmera, który, o dziwo, był podczas swojego całego wystąpienia wyjątkowo spokojny. Przedstawił Windows 8 jako zupełnie nowe, fantastyczne rozwiązanie pracujące na różnych platformach (tablety, komputery) i mogące z powodzeniem sprawdzić się w każdym aspekcie naszego życia, począwszy od pracy, a skończywszy na zabawie. Zbudowany przez Microsoft system oparty na "ósemce" zapewnia konsumentom zdaniem Ballmera po prostu wszystko:

- dostęp do Office'a

- Bing

- dostęp do różnych serwisów (newsy, finanse, podróże, mapy, pogoda, sport)

- Internet Explorer

- MSN, Outlook.com

- SkyDrive

- Skype

- dostęp do Xbox Music, wideo i gier

Szef Microsoftu ożywił się opisując "kafelkowy" komunikator Skype. Przekonywał, że nie tylko jest on szybszy i prostszy, ale również przepięknie wygląda, czego nie będą mogli doświadczyć użytkownicy innych systemów.

Mi osobiście podobało się pokazane na koniec za Ballmerem zdjęcie prezentujące nazwy współpracujących z Microsoftem producentów sprzętu. Jak przystało na dobrego gospodarza, Microsoft ze swoim tabletem Surface skromnie "przycupnął" na samym końcu.

Windows 8: zobacz relację z jego premiery

Ballmer prezentuje firmy produkujące sprzęt korzystający z Windows 8

Informacja prasowa

Już w trakcie premiery Microsoft rozesłał informację prasową na jej temat. Możemy się z niej dowiedzieć, że:

- obecnie na rynku jest ponad 1000 urządzeń certyfikowanych do działania na systemie Windows 8

- Windows 8 dostępny jest w ponad 140 krajach i został przetłumaczony na 37 wersji językowych

Wszyscy zainteresowani najnowszą odsłoną Windows mogą skorzystać z oferty nowych urządzeń lub zaktualizować swoje dotychczasowe komputery. Do końca stycznia użytkownicy komputerów z oryginalnym systemem Windows XP, Windows Vista lub Windows 7 mogą zaktualizować swój system do Windows 8 Pro w szacowanej cenie detalicznej 249 zł. Ponadto użytkownicy komputerów zakupionych od 2 czerwca 2012 r. do 31 stycznia 2013 r. w ponad 140 krajach mogą pobrać Windows 8 Pro w ramach specjalnej oferty, dostępnej pod tym linkiem, w cenie detalicznej 69 pln. - czytamy także w informacji prasowej.

Podsumowanie

Obejrzałem całą relację z premiery. Niestety zabrakło mi pasji wśród prowadzących. Myślę tutaj przede wszystkim o Julie Larson-Green, która niezbyt przekonała mnie w swojej roli. Bardziej podobają mi się konferencje Apple'a, nawet te, w których niestety nie uczestniczył już Steve Jobs...