Windows 9 Technology Preview z nowym Menu Start na pierwszych zrzutach ekranu

Nowy system Microsoftu o nazwie Windows 9 ma zadebiutować dopiero w przyszłym roku, ale już teraz wiemy całkiem sporo na jego temat. Dzisiaj do sieci trafiły kolejne zrzuty ekranu przedstawiające najnowszą wersję Windowsa oznaczonego roboczo Threshold.

W systemie Windows 9 jego twórcy mają zmienić nieco podejście do interfejsu użytkownika. W przypadku uruchomienia nowej wersji okienek na komputerach stacjonarnych domyślnym interfejsem będzie pulpit. Kafelkowy ekran startowy ma zastąpić zupełnie nowe Menu Start. Jak widać na udostępnionych w sieci zrzutach ekranu oprócz skrótów do aplikacji w formie listy będzie można w obszarze nowego menu przypiąć kafelki.

Oprócz tego zrzuty ekranu potwierdzają to, o czym spekulowano od dawna. Nowy system Microsoftu ma uruchamiać aplikacje WinRT z Modern UI w oknach na pulpicie, co pozwoli na dowolne dopasowanie ich rozmiaru do potrzeb użytkownika. Zmian doczekał się też pasek boczny Charms Bar znany z Windows 8.1 wysuwany z prawej krawędzi ekranu. Od teraz dostęp do oferowanych przez ten element interfejsu funkcji będzie można dostać się przez kliknięcie logo aplikacji na pasku głównym okna.

Windows 9 o nazwie kodowej Threshold ma zadebiutować jeszcze w tym miesiącu. Spodziewana data premiery dostępnej dla wszystkich wersji Technology Preview to 30 września 2014 roku. Co prawda będzie to wstępna wersja rozwojowa, a jeśli wierzyć doniesieniom z różnych źródeł, ma być pozbawiona wielu oczekiwanych przez użytkowników funkcji. Raczej nie zobaczymy w przeciągu trzech tygodni nowego Menu Start i nie porozmawiamy z Cortaną za pośrednictwem komputera, ale kolejne funkcje mają być sukcesywnie dodawane do wersji testowej.

źródło: winfuture.de