Windows 9 Threshold z nowym Menu Start i domyślnym trybem pulpitu w 2015 roku

Windows 9 Threshold w wersji poglądowej pojawi się jeszcze w tym roku. System operacyjny Microsoftu na przywrócić Menu Start i oferować kilka rodzajów interfejsu dopasowanych do typu urządzenia, na którym zostanie zainstalowany.

Kolejne duże wydanie systemu operacyjnego od Microsoftu dla komputerów i tabletów zadebiutuje najpewniej w przyszłym roku, ale jeszcze do końca 2014 roku ma zostać udostępniona wersja Preview (poglądowa). Windows 9, będący częścią projektu Threshold, ma przywrócić Menu Start i ponownie mieć interfejs przyjaźniejszy komputerom stacjonarnym i zmarginalizować znaczenie wprowadzonego w Windows 8 Modern UI.

Po debiucie Windows 8 i zastąpieniu Menu Start ekranem z kafelkami wieloletni użytkownicy nie byli do końca zadowoleni. Intefejs Modern UI został przygotowany z myślą o urządzeniach wyposażonych w ekran dotykowy. Wraz z kolejnymi uaktualnieniami, w tym Windows 8.1 i Windows 8.1 Update 1, Microsoft poprawia interfejs i ułatwia korzystanie z komputera za pomocą myszy i klawiatury.

Windows 9 Threshold z nowym Menu Start i domyślnym trybem pulpitu w 2015 roku

W planach Microsoftu znajduje się jeszcze jedna lub dwie duże paczka z aktualizacjami: Windows 8.1 Update 2 oraz Windows 8.1 Update 3. Nie wprowadzą one jednak już zbyt wielu zmian, w tym Menu Start. Na prawdziwe odświeżenie interfejsu i jeszcze lepsze przystosowanie do obsługi klawiaturą i myszą przyjdzie użytkownikom poczekać jeszcze rok.

Na komputerach typu desktop i klasycznych laptopach domyślny ma być tryb pulpitu, a na Ultrabookach hybrydowych i tabletach interfejs będzie przełączał się między pulpitem i kafelkami w zależności od tego, czy do urządzenia podpięta zostanie klawiatura. Windows 9 Threshold przyniesie też najpewniej jeszcze jedną poważna zmianę i połączy desktopowy system Windows w wersji RT ze smartfonowym Windows Phone. W tej wersji dostępny będzie wyłącznie interfejs Modern UI.

źródło: zdnet.com