Windows 9 będzie darmowy?

Jak donoszą przecieki, duża aktualizacja Windows 8.1, która nastąpi 12 sierpnia, będzie ostatnią na dłuższy czas, a następnie Microsoft skupi się na tworzeniu Windows 9, który ma być systemem na wszystkie urządzenia.

Tą jednolitość zapowiadał Satya Nadella całkiem niedawno. Tymczasem na branżowych portalach pojawiły się niemal rewolucyjne pogłoski, mówiące o tym, że Microsoft jest rozczarowany słabym przyjęciem Windows 8.1 i faktem, że użytkownicy nie przeszli na niego z Windows 7, ani też nie porzucili XP. Jednym z pomysłów na zachęcenie ich do nowego systemu - jego nazwa robocza to Threshold - jest możliwość darmowej aktualizacji z poziomu XP, Vista, 7 i 8. Na ile jest to prawdopodobne - nie wiadomo. Co jednak pewne, to fakt, że w statystykach systemów operacyjnych na świecie 8 i 8.1 poniosły sromotną porażkę w stosunku do swoich "starszych braci" - czyli 7 i XP.

Jak pokazuje to powyższa infografika, Windows 7 używany jest na ponad 51% komputerów na świecie, a XP wciąż ma niemal 25% użytkowników. Windows 8 i Windows 8.1 to w sumie ponad 12%, ale zebrane razem, więc i tak dwa razy gorzej niż nie wspierany już XP. Ciekawy jest fakt, że aż 3% maszyn działa pod kontrolą Windows Vista, który to system jest głównie krytykowany i również już nie wspierany. Czy więc wydanie Windows 9 za darmo byłoby dobrym posunięciem? Cóż, Nadella zapowiedział, że Microsoft będzie skupiał się na usługach, więc może w tym będzie tkwił przyszły dochód firmy, a jak wiadomo - żeby zarobić, trzeba zainwestować. Jeśli prywatni użytkownicy i firmy dostaliby system za darmo, a potem płacili za usługi, inwestycja zwróciłaby się bardzo szybko.