Windows 9 nadchodzi. Zaoferuje Internet Explorera 11 i lepsze "dotykowe" wsparcie

Z najnowszych informacji podanych przez serwis Win8China wynika, że system Windows 9 będzie miał premierę w listopadzie 2014 roku.

Kilka dni temu Microsoft opublikował na swojej stronie ogłoszenia o pracę, w których poszukiwał osób na stanowiska inżynier oprogramowania w zespołach Windows Mobile i Bing Client. Co najciekawsze, w ogłoszeniach tych można było również znaleźć następujące fragmenty:

Windows Mobile

"Praca jako inżynier testujący w zespole Windows Phone Test Services obecnie testującym Windows 9 OS na urządzaniach Nokii, HTC i Qualcomm"

Bing

"Zespół będzie stale dostarczał świetne rozwiązania z różnych obszarów włączając w to Windows 9, integrację usług IE11, przyjazne dla dotyku urządzenia takie jak iPad i inne produkty"

W pierwszym przypadku zwrot "Windows 9 OS" dotyczy najpewniej "Windows Phone 9 OS", co potwierdził później jeden z pracowników firmy iSoftStone (może się ona pochwalić tytułem Microsoft Gold Certified Partner). Zamieścił on bowiem na swoim koncie w serwisie LinkedIn informację, że w ostatnim czasie pracował nad "automatyzacją testów wdrożeniowych aplikacji XAP/APPX z platformy Windows Store do Windows Phone 9".

W drugim przypadku otrzymaliśmy natomiast wiadomość, że Microsoft pracuje też obecnie nad systemem Windows 9, który być może zaoferuje przeglądarkę Internet Explorer 11 oraz zapewni usprawnienia w zakresie obsługi dotykowej.

Windows 9 - kiedy premiera?

Nawiązując do tych doniesień kolejne interesujące informacje podał właśnie serwis Win8China (zdarzało mu się już wcześniej dzielić trafnymi informacjami na temat przyszłych systemów Windows), który twierdzi, że Windows 9 zostanie wydany przez Microsoft w listopadzie przyszłego roku, natomiast jego wersja beta pojawi się kilka miesięcy wcześniej, w styczniu.

Pamiętać tutaj też należy, że najprawdopodobniej już latem tego roku Microsoft wyda system Windows Blue, który w odróżnieniu od pełnego systemu, jakim ma być "dziewiątka", stanowić ma uaktualnienie dla Windows 8 i być może oferować betę Internet Explorera 11.

Wszystko też na to wskazuje, że identyczny harmonogram będzie dotyczył premier na rynku mobilnym, czyli w zakresie platformy Windows Phone (lato - aktualizacja Windows Phone Blue, przyszły rok - Windows Phone 9).

____________________

Oczywiście na obecnym etapie doniesienia te należy traktować bardziej jako spekulacje, gdyż nic oficjalnie ze strony Microsoftu nie zostało potwierdzone. Wydaje się jednak, że gigant specjalnie wykorzystuje system ogłoszeń o pracę, aby dać nam do zrozumienia, że ciężko pracuje nad nowymi "okienkami".