Windows 93 debiutuje w lutym 2015

Często piszemy o nadchodzącym Windows 10, który zadebiutuje w roku 2015. Lata temu, w lipcu 1993 ukazał się system Windows NT 3.1, jednak ktoś opublikował w sieci inne "okienka" z tamtego roku - do których Microsoft nigdy się nie przyzna.

System ten zwie się Windows 93. To oczywiście żart, jednak trzeba przyznać, że wykonano go świetnie. Jego stworzenie zajęło dwóm użytkownikom Reddita - są nimi osoby kryjące się pod nickami Jankenpopp i Zombectro - nieco mniej niż pół roku. Specjalna strona internetowa pozwala skorzystać z wszystkich dobrodziejstw tego systemu operacyjnego. A ma on do zaoferowania między innymi przeglądarkę Cat Explorer, kilka gier (m.in. pasjans, shooter, grę tekstową), możliwość obejrzenia... pierwszego epizodu "Gwiezdnych Wojen" w wersji ASCII, opcję odpalenia wirtualnego systemu (jest nim oczywiście Windows 93), a także notatnik, program do rysowania, komunikator Zkype, aplikację do optymalizacji czy wirtualną dziewczynę, która ma przyozdobić pulpit.

Windows 93 debiutuje w lutym 2015

Windows 93 - film, pasjans, a nawet wirtualna dziewczyna (foto: własne)

W Windows 93 kryje się mnóstwo humoru - poczynając od niektórych informacji w okienkach dialogowych, kończąc na grach. To prawdziwa gratka dla każdego, kto lubi klimaty retro, a także zaczynał swoją przygodę w Windowsem w połowie lat 90-tych. Dodatkowym smaczkiem jest brak możliwości użycia współczesnych wyszukiwarek - Bing czy Google w 1993 nie istniały. Nadto w przeglądarce Cat Explorer znajdziemy kilka folderów z ulubionymi - polecam zwłaszcza ten dla dorosłych, oznaczony jako P()rn. A dlaczego? Zachęcam do osobistego sprawdzenia. System Windows 93 można uruchomić na tej stronie.

Zobacz również:

  • Aktualizacje Windows będą tracić ważność. Co to oznacza?