Windows 95 ma już 10 lat

Dokładnie dziesięć lat temu odbyła się premiera Windows 95. W porównaniu do konkurencji system miał być rewolucyjny pod każdym względem. Zdaniem Billa Gatesa zapewniał on wielozadaniowość z wywłaszczaniem, prawdziwą 32-bitowość, współpracę z urządzeniami Plug & Play. To wszystko jednak siedziało w środku systemu i było trudno dostrzegalne z zewnątrz. Dlatego Windows 95 uznaje się za rewolucję pod innym względem: interfejsu użytkownika. Choć niektórzy narzekali, że jest on dużo mniej wygodny i intuicyjny niż podręczny pasek w OS/2. Przycisk Start jednak rewolucjonizuje świat.

Windows 95 ma już 10 lat
Rok 1995. Cena procesora Pentium staje się na tyle niska, że posiadacze komputerów z procesorami i386 i i486 decydują się na powolny upgrade. Wszystkie nowe komputery kosztujące powyżej 3000 zł wyposażone są przynajmniej w Pentium 66. Standardowym wyposażeniem sprzedawanych w sklepach maszyn staje się dysk twardy o pojemności 500-1000 MB, 8 MB RAM-u i karta graficzna PCI z 1 MB pamięci.

Nikt jeszcze nie wie, który z systemów operacyjnych wygra batalię na rynku komputerów domowych i biurowych. Microsoft atakuje z DOS-em i Windows 3.x, IBM jednak nie poddaje się z promocją OS/2 Warp 3. Co ciekawe, specjaliści z branży IT przyznają zwykle palmę pierwszeństwa systemowi Big Blue: jest w pełni 32-bitowy, w pełni wielozadaniowy i ma całkiem rozsądne wymagania sprzętowe. Wszyscy obśmiewają natomiast Windows NT jako system przerośnięty i nie nadający się do niczego. Nic dziwnego - do instalacji Windows NT Microsoft zaleca przynajmniej 8 MB RAM-u!

Skoro Warp rzeczywiście wydaje się lepszy, skąd niepokój IBM-a i akcje rozdawania 30-dniowych trialowych wersji OS/2? Powód jest jeden: od przynajmniej 1993 roku słychać o nastepcy Windows 3.x, noszącym kodową nazwę Chicago. Bill Gates nie wątpi, że nowy system operacyjny ma być lepszy pod każdym względem. Podkreśla również, że system rozwinie skrzydła na lepszym i nowocześniejszym sprzęcie, zwłaszcza na 32-bitowych procesorach Pentium. Producenci komputerów się cieszą, użytkownicy spoglądają w zadumie na swoje "blaszaki" napędzane procesorami i486 i już planują wydatki... Nic dziwnego, że nowy system chcą mieć wszyscy, Microsoft wydał ponad 2 miliardy dolarów na jego promocję jeszcze przed światową premierą. I wreszcie nadchodzi "dzień 0" - 24 sierpnia 1995 roku. Czy Chicago - przemianowane teraz na Windows 95 - rzeczywiście jest tak rewolucyjne?

Windows 95 w Gazecie Wyborczej i Rzeczpospolitej

Polskie media szeroko omawiały premierę Windows 95. Dwa ówcześnie największe polskie dzienniki ogólnopolskie, Gazeta Wyborcza i Rzeczpospolita, tak opisywały to wydarzenie:

Nowe Windows (czyli po polsku okna) nie są zwykłym programem. To tzw. system operacyjny, niezbędny w każdym komputerze, który steruje działaniem pozostałych programów: edytorów tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, programów graficznych itp. Głównie od systemu operacyjnego zależy, czy komputer jest prosty w obsłudze, niezawodnie i szybko wykonuje polecenia użytkownika. [...]Premiera Windows 95 spowoduje wielki ruch w całej branży. Nowy system wymaga silniejszych i pojemniejszych komputerów, przydadzą się też nowe karty muzyczne i czytniki płyt kompaktowych (CD-ROM). Producenci zacierają ręce - najwięksi, jak Compaq, Hewlett-Packard, IBM, DEC, niedawno obniżyli ceny, żeby zwabić klientów. - To będzie wielki boom - oceniają eksperci. Nawet jeśli okaże się, że Windows 95 nie spełni oczekiwań. Sceptycy twierdzą bowiem, że klienci spodziewają się po nowych Windowsach ósmego cudu świata i dlatego musi spotkać ich zawód. Przypominają o kłopotach z programem, które opóźniły jego premierę niemal o rok. Zauważają, że większość używanych obecnie komputerów jest zbyt słaba dla Windows 95, a starsze programy i tak nie wykorzystają całej potęgi nowego systemu.

Gazeta Wyborcza nr 197, wydanie waw z dnia 25.08.1995

Wprowadzenie na rynek Windows 95 będzie wydarzeniem nie tylko dla Microsoftu. Ogromne poruszenie panuje w całym przemyśle komputerowym. Wiele czołowych firm software'owych poinformowało, że w ciągu kilkunastu dni zaprezentuje własne produkty przeznaczone do pracy w nowym środowisku. Skorzystają także wytwórcy sprzętu - wiele możliwości systemu zachęca do dodatkowych zakupów lub wymiany komputera na sprzęt nowszej generacji.

Rzeczpospolita, "Premiera Windows 95", wydanie z dnia 23.08.1995

Już teraz można się połączyć ze stroną poświęconą Windows 95 (http: www.windows.microsoft.com) i wysłuchać przemówienia Billa Gatesa wygłoszonego na oficjalnej premierze oraz zapoznać się z przebiegiem całej uroczystości. Są tam także wszelkie, najświeższe, informacje o produkcie i akcjach promocyjnych oraz komunikaty prasowe. Można rownież uzyskać informacje o nowych programach użytkowych stworzonych specjalnie dla Windows 95, a jest ich niemało. Wśród aplikacji, którą są już gotowe, wymienić trzeba przede wszystkim nową wersję bardzo popularnego na całym świecie zestawu podstawowych programow użytkowych Microsoft Works for Windows 95.

Rzeczpospolita, "Po premierze", wydanie z dnia 25.08.1995

Aktualizacja: 25 sierpnia 2005 13:50

Tekst został zaktualizowany o wypowiedź Bartłomieja Danka z polskiego oddziału Microsoftu.