Windows 95 v 2.0 razem z grą Doom - za darmo

W sierpniu 2018 roku udostępniona została aplikacja, która pozwalała wskrzesić Windows 95. Nie dawała do końca wszystkiego, co oryginał, ale dziś pojawiła się druga, znacznie bardziej rozbudowana wersja, która zawiera m.in. grę Doom.

Windows 95 zadebiutował 24 sierpnia 1995 roku, a żywot zakończył w 1998, gdy pojawił się Windows 98. Był kamieniem milowym dla Microsoftu i użytkowników - to właśnie w nim po raz pierwszy pojawiły się elementy, bez których nie wyobrażamy sobie Windowsów - ikonka Mój Komputer, menu i przycisk Start czy pasek zadań. Wydanie systemu w formie aplikacji ponad dwie dekady później pozwoliło starszym na sentymentalny powrót do przeszłości, młodszym - poznanie w praktyce, od czego zaczął się (powiedzmy) świat współczesnych komputerów.

Niestety, pierwsza edycja nie była kompletna. Wśród niedostatków brakowało możliwości przeglądania internetu (przez przeglądarkę Internet Explorer 3.0!), kilku opcji - w tym resetu komputera i klasycznych gier "biurowych". Edycja Windows 95 2.0 naprawia te braki, przynosząc także sporo nowości. Są to przede wszystkim gry - Doom, Wolf 3D czy A10 Tank Killer. Oprócz tego pojawił się również zestaw firmowych aplikacji: Microsoft Frontpage, Frontpage Server i Netscape 2.0. Wśród uzupełnionych braków znalazły się opcja resetu systemu, wsparcie dla dźwięku, a także lepsza obsługa urządzeń High-DPI.

Windows 95 v 2.0 razem z grą Doom - za darmo

Windows 95 v 2.0

Windows 95 mozna pobrać w dwóch formach: aplikacji do instalacji oraz wersji przenośnej, która nie wymaga instalowania w systemie operacyjnym. W obu przypadkach dostępne są oddzielne edycje dla systemów 32- i 64-bit. Po uruchomieniu wita nas notka powitalna, a myszka przestawia się na działanie w okienku (które można zwiększyć do pełnych rozmiarów). Niestety, nadal nie można połączyć się z siecią - póki co wbudowany IE nie wspiera tej funkcji. Ale można korzystać bez problemow i ograniczeń z aplikacji oraz gier - na pulpicie znajduje się nawet skrót do folderu z nimi.

Kliknij tutaj, aby pobrać Windows 2.0 w wersji 32-bit

Kliknij tutaj, aby pobrać Windows 2.0 w wersji 64-bit

Kliknij tutaj, aby pobrać Windows 2.0 w przenośnej wersji 32-bit

Kliknij tutaj, aby pobrać Windows 2.0 w przenośnej wersji 64-bit