Windows '99?

Rok temu Bill Gates obiecał, że Windows 98 będzie ostatni z linii Windows opartej na DOS-ie, ale wygląda nato, iż Bill się mylił.


Rok temu Bill Gates obiecał, że Windows 98 będzie ostatni z linii Windows opartej na DOS-ie i że Microsoft oprze wszystkie swe przyszłe systemy operacyjne na Windows 2000 - systemie znanym dotychczas jako Windows NT. Ale wygląda nato, iż Bill się mylił.

Już pod koniec czerwca, a nie jesienią, jak dotychczas zapowiadano, Microsoft wprowadzi Windows 98 Second Edition - zaktualizowaną wersję Windows 98. Firma postanowiła także zaprojektować kolejny system typu Windows 9x, który ujrzy światło dzienne zapewne w drugiej połowie roku 2000 (Windows 2000 powinien pojawić się jesienią bieżącego roku; z końcem kwietnia rozpoczęto dystrybucję trzeciej wersji beta). Microsoft wciąż jednak zamierza zbudować system dla masowego klienta oparty na Windows 2000, ale produkt ten prawdopodobnie nie powstanie przed rokiem 2001.

Co powinieneś zrobić? Pozostać przy Windows 9x? Przejść na Windows 2000, gdy się pojawi? Już pierwszy rzut oka na najnowsze wersje beta Windows 98 SE i Windows 2000 wskazuje, że jeśli stabilność i zabezpieczenia są na pierwszym miejscu listy życzeń wobec systemu operacyjnego, Windows 2000 będzie wart oczekiwania. Lecz jeśli ważniejsza jest zgodność ze starszymi aplikacjami i sprzętem przeznaczonym do rozrywki, linia Windows 9x wciąż będzie najlepszym wyborem.

WINDOWS 98, DRUGIE PODEJŚCIE

Windows '99?

Nieco zmieniony, uporządkowany i bardziej intuicyjny interfejs oferuje nowe foldery, takie jak My Pictures.

Jak wskazuje nazwa, Windows 98 Second Edition jest tym samym starym systemem, ale przyozdobionym kilkoma ulepszeniami. Podczas gdy SE może być dobrą aktualizacją dla osób nadal używających Windows 95 czy Windows 3.x, to Microsoft twierdzi, że nie jest on niezbędny użytkownikom Win 98 i że będzie atrakcyjny,przede wszystkim, dla tych, którzy interesują się sieciami domowymi, modemami kablowymi i DSL.

Zaktualizowany OS będzie zawierać Internet Explorera 5 wraz z programem do konferencji NetMeeting 3.0, obsługę sprzętu nowego typu (jak np. nowych kieszeni urządzeń Device Bay, IEEE 1394 czy wspomnianych już modemów DSL i kablowych), wiele nowych sterowników oraz kilka poprawek błędów. Jednak jego najbardziej znaczącą nową funkcją jest Internet Connection Sharing, która pozwala wszystkim użytkownikom sieci jednocześnie korzystać z Internetu poprzez jedno połączenie i jedno konto u dostawcy usług.

Podczas testów wersji prototypowej SE moduł ICS okazał się banalnie prosty w konfiguracji: po szybkiej instalacji wszystkie systemy w prostej sieci domowej były w stanie współużytkować jedno połączenie Dial-Up Networking. ICS nie jest czymś nowym - takie produkty "proxyŇ są dostępne od lat. Ale dzięki ICS to rozwiązanie jest łatwiejsze do zastosowania przez użytkowników; sygnalizuje też, że Microsoft chce z domowych sieci uczynić integralną część swych systemów operacyjnych.

Windows 98 SE pojawi się pod trzema postaciami: w wersji OEM do instalacji na nowych pecetach przez producentów sprzętu, w pełnej wersji detalicznej za około 90 dolarów skierowanej do osób aktualizujących z Win 3.x i Win 95, a także jako CD-ROM za 20 dolarów, jaką obecni użytkownicy Win 98 będą mogli zamówić z Microsoftu (znajdzie się na niej m.in. dokumentacja do Internet Explorera 5 oraz oprogramowanie Internet Connection Sharing). Darmowy zestaw serwisowy zawierający jedynie poprawki błędów będzie natomiast dostępny do pobrania z WWW. Inne cechy Windows 98 SE - m.in. Internet Explorer 5, DirectX 6.1 i parę mniej istotnych poprawek zabezpieczeń oraz Y2K - są już oferowane w Sieci bezpłatnie.

Polskie wersje tego oprogramowania powinny być dostępne, mniej więcej, po wakacjach, jako że prace polonizacyjne powodują zwykle trzymiesięczne opóźnienie w premierze zlokalizowanego produktu.

PRZYSZŁOŚĆ 9x

Ale to nie koniec linii Windows 9x. Na ostatniej konferencji WinHEC w Los Angeles prezes Microsoftu Steve Ballmer ogłosił, że na czas świątecznych zakupów w grudniu 2000 firma wprowadzi nowy system operacyjny dla masowego użytkownika bazujący na tym samym jądrze, co Windows 98.

Windows '99?

Narzędzie wyszukiwania prezentuje swe nowe oblicze w dwuczęściowym oknie.

Ballmer uważa, iż nowy system operacyjny - nieoficjalnie znany jako Consumer Windows in 2000 - położy nacisk na łatwiejszą instalację, szybsze uruchamianie i samonaprawę (w której system operacyjny wykrywa i naprawia problemy bez angażowania użytkownika). Nowy system będzie też zapewne kontynuował zaangażowanie Microsoftu w sieci domowe poprzez obsługę Universal Plug and Play - zapoczątkowaną przez Microsoft technologię współpracy inteligentnych urządzeń, w tym elektroniki użytkowej, z komputerem i między sobą.

Na razie Microsoft zamierza wprowadzić Windows 2000, który początkowo planowany był na rok 1998, pod koniec roku 1999. Datą docelową przekazywania pierwszych kopii systemu do producentów komputerów jest, jak na razie, 6 października.

Obserwatorzy poddają w wątpliwość sens wprowadzania nowego systemu operacyjnego adresowanego do firm w momencie, gdy informatycy będą zajęci radzeniem sobie z problemem roku 2000. Jednak szef produktu w Microsofcie, Kim Akers uważa, że Y2K nie opóźni Win2K.