Windows + AMD64 = ochrona przed wirusami

Microsoft i AMD poinformowały, że Service Pack 2 dla systemu operacyjnego Windows XP będzie zawierał wsparcie dla funkcji AMD Enhanced Virus Protection w którą wyposażone są procesory AMD64. Jest to rozwiązanie sprzętowo-programowe, które ma powstrzymywać wirusy przed rozprzestrzenianiem się pomiędzy komputerami.

Głównie chodzi o wirusy związane z błędem przepełnienia bufora. Procesory AMD64 wyposażone są w system ochrony przed atakami wirusów takiego rodzaju. Nazywa się on bitem NX i zaszyty jest w tabelach translacji stron specyfikujących, które instrukcje mogą zostać wykonywane. To rozwiązanie obecne jest także w procesorach Intela – serwerowych Itanium i Itanium 2. Nie ma go jednak w układach 32-bitowych typu Pentium 4.

Jedną z pierwszych firm produkujących oprogramowanie antywirusowe, które ma również wykorzystywać antywirusowe zdolności procesorów AMD64 jest Network Associates (producent oprogramowania McAfee). W połączeniu z funkcjami oferowanymi przez produkty AMD i Microsoftu ma to pozwolić na stworzenie wielopłaszczyznowej ochrony antywirusowej. Także inni producenci oprogramowania antywirusowego (np. Computer Associates ze swoim skanerem antywirusowym eTrust Antivirus) deklarują wprowadzenie do swoich produktów wsparcia dla tych form zabezpieczeń oferowanych przez AMD i Micorosoft.

Także Intel pracuje nad wdrożeniem w P4 podobnych rozwiązań. W tym celu rozwijany jest projekt La Grande, który mógłby być już dzisiaj wdrożony do układów P4 Prescott, jednak firma wstrzymuje się z jego premierą.

Service Pack 2 dla Windows XP ma zostać upubliczniony w drugim kwartale br. Jego wersję beta, która można zainstalować już dziś można pobrać pod następującym adresem: http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2937.html


Zobacz również