Windows Blue potwierdzony. Microsoft wspomina o zmianach w UI i mobilnej aplikacji Excel

Microsoft zamieścił na stronie Microsoft Careers ogłoszenia o pracę, w których po raz pierwszy oficjalnie pojawiła się wzmianka o systemie noszącym kodowe oznaczenie "Blue".

Niedługo po premierze Windows 8 w Sieci pojawiły doniesienia na temat kolejnego systemu Microsoftu o kodowej nazwie Blue. Wraz z nim dowiedzieliśmy się również, że gigant zamierza zmienić swoją filozofię wydawniczą i udostępniać nowe wersje "okienek" co rok.

Blue miałby stanowić płatną aktualizację nie tylko dla Windows 8, ale objąłby również inne platformy i usługi takie jak Windows Server, Windows Phone, Internet Exlorer, SkyDrive, Outlook i Bing. Ponadto podobno miałby zachować nazwę poprzednika i być najtańszą wersją Windows w historii Microsoftu.

Do tej pory jednak Microsoft milczał na temat Blue, co niechcący zmienił właśnie zamieszczając następujące ogłoszenie o pracę:

"Szukamy doskonałego, doświadczonego SDET [Software Development Engineers in Test - red.], który dołączyłby do zespołu Core Experience w Windows Sustained Engineering (WinSE). Core Experience to centralny punkt nowego Windows UI, reprezentujący większość tego co konsumenci dotkną i zobaczą w OS. Windows Blue obiecuje usprawnienia w tych aspektach systemu operacyjnego zwiększając łatwość użytkowania i ogólne doświadczenie użytkownika na urządzeniach [smartfony, tablety - red.] i komputerach PC na całym świecie."

Jak widać po wymienionym po raz pierwszy przez Microsoft oficjalnie Windows Blue możemy oczekiwać przede wszystkim usprawnień w zakresie krytykowanego przez użytkowników Windows 8 interfejsu.

Mobilna aplikacja Excel

Co interesujące, Microsoft zamieścił również drugie ogłoszenie, w którym poszukiwał osoby do zespołu Excel Office Mobile mogącej pomóc w pracach nad Excelem dla następnej wersji Windows Phone, który zapewniłby zupełnie nowe doświadczenia dla użytkownika. Chodzi tutaj o stworzenie przy współpracy z zespołami Excel MX, Data Visualization i Excel Web Services mobilnej aplikacji dla Windows Phone Blue, która zapewniłaby "spójne doświadczenie w pracy z arkuszami kalkulacyjnymi w Sieci, na tabletach i telefonach wykorzystując potęgę chmury (Excel Web Services, Office Klient Services, SkyDrive i O365)".

Oba ogłoszenia tuż po ukazaniu się zostały usunięte.