Windows Defender Application Guard jako dodatek do Chrome i Firefoxa

Wraz z udostępnieniem Windows 10 Insider Preview build 18358 w Fast Ringu, Microsoft opublikował także Windows Defender Application w formie rozszerzenia do przeglądarek.

Windows Defender Application Guard to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim użytkowników biznesowym. Ma za zadanie chronić ich przed złośliwymi oprogramowaniem w każdej postaci i zapewnić brak infekcji maszyn z Windows 10. Już od początku korzysta z niego przeglądarka Edge, a w formie rozszerzeń dla Chrome i Firefoxa jest dostępna dla członków programu Windows Insider. WDAG tworzy wyizolowane środowisko w przeglądarce Edge, do którego przekierowywane są adresy witryn www, nieznajdujących się w bazie zaufanych adresów. Dlatego jeżeli taka strona okaże się zainfekowana, szkodnik powinien "rozejść" po sandboksie, nie wyrządzając żadnej szkody systemowi operacyjnemu.

Windows Defender Application Guard jako dodatek do Chrome i Firefoxa

Wkrótce wtyczka WDAG będzie dostępna dla każdego użytkownika systemu Windows 10 w edycjach Pro oraz Enterprise. Do powszechnego użytku ma wejść w finalnej wersji 1803. Po instalacji wtyczki, w Chrome i Firefoxie będzie pokazywać się w przeglądarce ikonka Windows Defender, zaś aby rozpocząć używanie WDAG, należy na niej kliknąć, a następnie podać adres URL. Aktualnie już można pobierać wtyczki, ale nie powinny działać bez Preview build 18358. Jeśli masz tą edycję, z tej strony pobierzesz wtyczkę dla Chrome, a z tej dla przeglądarki Firefox.