Windows Defender Application Guard jako dodatek do Chrome i Firefoxa

Wraz z udostępnieniem Windows 10 Insider Preview build 18358 w Fast Ringu, Microsoft opublikował także Windows Defender Application w formie rozszerzenia do przeglądarek.

Windows Defender Application Guard to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim użytkowników biznesowym. Ma za zadanie chronić ich przed złośliwymi oprogramowaniem w każdej postaci i zapewnić brak infekcji maszyn z Windows 10. Już od początku korzysta z niego przeglądarka Edge, a w formie rozszerzeń dla Chrome i Firefoxa jest dostępna dla członków programu Windows Insider. WDAG tworzy wyizolowane środowisko w przeglądarce Edge, do którego przekierowywane są adresy witryn www, nieznajdujących się w bazie zaufanych adresów. Dlatego jeżeli taka strona okaże się zainfekowana, szkodnik powinien "rozejść" po sandboksie, nie wyrządzając żadnej szkody systemowi operacyjnemu.

Wkrótce wtyczka WDAG będzie dostępna dla każdego użytkownika systemu Windows 10 w edycjach Pro oraz Enterprise. Do powszechnego użytku ma wejść w finalnej wersji 1803. Po instalacji wtyczki, w Chrome i Firefoxie będzie pokazywać się w przeglądarce ikonka Windows Defender, zaś aby rozpocząć używanie WDAG, należy na niej kliknąć, a następnie podać adres URL. Aktualnie już można pobierać wtyczki, ale nie powinny działać bez Preview build 18358. Jeśli masz tą edycję, z tej strony pobierzesz wtyczkę dla Chrome, a z tej dla przeglądarki Firefox.