Windows Defender Offline: stare oprogramowanie w nowym opakowaniu

Microsoft udostępnił kilka dni temu darmowe oprogramowanie Windows Defender Offline Beta. Jest ono w zasadzie identyczne jak wydane w maju narzędzie Standalone System Sweeper z tą jedynie różnicą, że wspiera Windows 8. Microsoft próbuje w ten sposób wskrzesić znaną od lat użytkownikom "okienek" nazwę "Defender".


Microsoft wydał niedawno wersję beta narzędzia o nazwie Windows Defender Offline. Dzięki niemu możliwe jest odratowanie systemu, który został tak zainfekowany, że nie może się uruchomić.

Aby skorzystać z programu należy pobrać go ze strony Microsoftu i nagrać na płytę, lub przenośną pamięć USB. Dostępny on jest w wersji 32- i 64-bitowej oraz oferuje wsparcie dla systemów Windows XP (SP3), Vista (RTM, SP1, SP2), Windows 7 (RTM, SP1) i Windows 8 (Developer Preview).

Windows Defender Offline = Standalone System Sweeper

W sumie Windows Defender Offline (poza wsparciem dla Windows 8) wygląda i zachowuje się jak zaprezentowany w maju Standalone System Sweeper. Wydaje się więc, że Microsoft próbuje wskrzesić starą nazwę "Windows Defender".

Garść faktów

"Oryginalny" Windows Defender miał swoje początki w firmie Giant AntiSpyware, którą Microsoft kupił w 2004 roku. Program został wydany w 2006 roku jako darmowy dodatek usuwający spyware i inne złośliwe programy dla systemów Windows XP i Windows Server 2003. W Viście i Windows 7 dostarczany był już jako element wbudowany.

Równocześnie w 2005 roku Microsoft kupił firmę Sybari tworząc Microsoft Forefront, czyli linię biznesowych produktów ukierunkowanych na zabezpieczenie swoich aplikacji. Gigant wydał też wersję konsumencką oprogramowania (nieco później również przeznaczoną dla małych firm), którą nazwał Microsoft Security Essentials i udostępnił do darmowego pobierania w 2009 roku. Instalacja Security Essentials lub Forefront wyłącza narzędzie Windows Defender.

Większe bezpieczeństwo Windows 8

Ewolucja Defendera i jego wypieranie przez darmowe narzędzie Security Essentials przebiegała w kontekście prawdziwych i urojonych zagrożeń pozwami ze strony głównych producentów oprogramowania antywirusowego. Obecnie gigant z Redmond śmielej patrzy na to zagadnienie.

Steve Sinofsky napisał na blogu Building Windows 8:

"W Windows 8 poszerzymy oferowane przez Defendera zabezpieczenia, aby mógł on objąć swoim działaniem szerszy zakres potencjalnych zagrożeń."

Microsoft mimo wszystko ma jednak pewne obawy związane z potencjalnymi antymonopolowymi działaniami ze strony niezadowolonych firm, co potwierdza kolejny wpis Sinofsky'ego:

"Będziemy kontynuowali w procesie rozwoju Windows 8 współpracę z naszymi partnerami zajmującymi się dostarczaniem rozwiązań przeciwko złośliwym programom. Będziesz więc miał pewność, że otrzymasz najlepsze zabezpieczenie Windows PC bez względu na to, które oprogramowanie zabezpieczające wybierzesz. Zapewnimy jego producentom dostęp do zasobów takich jak techniczne szczegóły na temat tego, w jaki sposób osiągnęliśmy poprawę wydajności dla Windows Defendera, co pomoże im wprowadzić podobne udoskonalenia do swoich produktów."

Podsumowując, poprzez zmianę nazwy oprogramowania Standalone System Sweeper na Windows Defender Offline Microsoft rozpoczął proces przyzwyczajania klientów do nowego zastosowania starej nazwy "Defender".

_______

Dobrze, że kolejne tego typu narzędzie zagościło na rynku. Jak to mówią, od przybytku głowa nie boli.

Pobierz: Windows Defender Offline Beta