Windows Firewall rozczarowuje?

Zdaniem ekspertów, nowa wersja wbudowanego do systemu Windows XP firewalla (Windows Firewall) niewystarczająco dobrze chroni komputery przez szkodliwymi aplikacjami - szczególnie w porównaniu z firewallami innych producentów.

Nowy firewall w Windows XP to jedna ze zmian, którą do tego systemu wprowadził Service Pack 2. Windows Firewall zastąpił tzw. Zaporę połączenia internetowego. WF wyposażono w wiele nowych funkcjonalności, a co najważniejsze - standardowo jest on włączony.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że Windows Firewall kiepsko wypada w zestawieniu z podobnymi produktami innych firm. Wskazuje się na dwie podstawowe wady WF: po pierwsze, firewall Microsoftu blokuje jedynie próby nawiązania połączenia z komputerem przychodzące z zewnątrz - nie radzi sobie za to z nieautoryzowanymi połączeniami nawiązywanymi przez komputer, na którym go zainstalowano. Oznacza to, że jeśli taki komputer byłyby np. zarażony przez robaka rozsyłającego spam, to Windows Firewall nie będzie w stanie zablokować jego działania. Drugą, być może nawet bardziej istotną, wadą WF jest to, że stosunkowo łatwo może on zostać wyłączony przez inną aplikację - np. robaka czy wirusa. Sprawa ta wyszła na jaw, gdy producenci firewalli zaczęli dostosowywać swoje aplikacja do Service Packa 2 - okazało się, że bez problemu mogą oni zaimplementować do swoich pakietów instalacyjnych mechanizm, który po zainstalowaniu ich programu automatycznie wyłączy Windows Firewall. Ich zdaniem, równie łatwo będzie zaimplementować taki mechanizm np. do robaka czy konia trojańskiego.

Microsoft potwierdził, iż w pewnych okolicznościach zewnętrzna aplikacja będzie mogła wyłączyć Windows Firewall - ale przedstawiciele firmy zastrzegają, że aplikacja taka musi być uruchomiona z przywilejami administratora systemu, wątpliwe więc, by nieautoryzowany użytkownik zdołał dokonać takich zmian w konfiguracji systemu.

Więcej informacji na temat zmian, które do systemu Windows XP wprowadza Service Pack 2 znaleźć można w tekście 'Service Pack 2 - Windows XP wreszcie bezpieczny?'.