Windows Hello czyli logowanie za pomocą twarzy

Microsoft oznajmił, że aby zalogować się do Windows 10, nie będzie potrzebne hasło. Wystarczy odcisk palca lub - po prostu - pokazanie twarzy.

Funkcja ta, nazwana Windows Hello, jest zaplanowana jako część systemu Windows 10. Zostanie do tego wykorzystana technologia, jaką opracowano na potrzeby kontrolera Kinect i jaka po dziś dzień stosowana jest w konsolach Xbox 360 oraz Xbox One z tym urządzeniem. Jak tłumaczy to Microsoft, takie rozwiązanie problemu logowania pozwoli na wyeliminowanie dziesiątek haseł, problemów z zapomnianymi, a także - co w sumie najbardziej pożyteczne - z ich kradzieżą. Oczywiście w przypadku rozpoznawania twarzy potrzebna będzie kamera, a odcisków palców - ich czytnik. Co więcej, jeżeli strona internetowa będzie posiadać wsparcie dla "technologii Hello", wówczas również rozpozna użytkownika za pomocą innej, nazwanej Microsoft Passport.

Jak powiedział Scott Evans, jeden z inżynierów Microsoftu odpowiedzialnych za ten projekt, ich celem jest sprawienie, aby interakcja z urządzeniem przypominała kontakt z inną osobą. Jak pokazują to pierwsze testy, błąd w rozpoznaniu pojawia się zaledwie raz na 100 000 prób. W powyższym klipie wideo wyjaśniono, że Hello potrzebuje wyspecjalizowanego sprzętu, w tym czytnika linii papilarnych i sensorów biometrycznych. Niezbędny będzie sensor podobny do tego, jaki znajduje się w Kinect. Inżynierowie mówią, że kamera Intel F200 RealSense 3D doskonale nadawałaby się do Hello. Zwykła kamerka internetowa nie będzie w stanie umożliwić usług tego typu. Microsoft stawia na biometrię, jednak gromadzenie przez system danych o twarzy oraz liniach papilarnych może być poczytane przez wielu za wkraczanie w sferę prywatności, nadto do cen laptopów należałoby dodać koszt specjalnej kamery do obsługi Hello. Czy skórka warta wyprawki?

Zobacz również: