Windows Live Essentials - gratisy od Microsoftu

Microsoft to nie tylko producent dużych i drogich aplikacji jak Windows czy pakiet Office. Firma ma swojej ofercie również komunikatory, programy do przeglądania zdjęć czy obsługi poczty. I niewiele osób wie o tym, że są one dostępne za darmo.


Microsoft ma równie wielkie grono zwolenników, co przeciwników. Pierwsi doceniają dostępność wszelkiego rodzaju programów, ogromną kompatybilność sprzętową jego produktów, drudzy narzekająr na monopolistyczne zachowania, a co za tym idzie wysokie ceny. Pakiet Windows Live Essentials nie jest być może darmowym systemem operacyjnym, jednak pokazuje, że Microsoft potrafi oddać w ręce użytkowników bardzo użyteczne narzędzia, nie wymagając przy tym żadnych opłat. Jedynym warunkiem, aby w pełni cieszyć się z edytora filmów, galerii fotografii, klienta poczty czy programu do pisania blogów jest rejestracja nadająca specjalny numer Live ID. Zobacz, co oferuje pakiet Windows Live Essentials.

Zdjęcia w idealnym porządku

Windows Live Essentials - gratisy od Microsoftu

Przed instalacją pakietu dobrze jest przemyśleć, których składników potrzebujesz najbardziej. Nie warto ściągać programów, z których i tak nigdy nie skorzystasz.

Galeria Fotografii stanowi rozwinięcie podglądu plików graficznych, jaki pojawił się wraz z Windows XP. W trakcie pierwszego uruchomienia aplikacja pyta nawet czy ma zastąpić to znane każdemu użytkownikowi narzędzie. Po aktualizacji zyskasz błyskawiczny dostęp do wszystkich dodatkowych funkcji jakie oferuje Galeria Fotografii już podczas podglądu zdjęć w folderach.

Zobacz również:

  • Czy wiesz, że Windows 11 Cię szpieguje? Pokazujemy, jak to powstrzymać

Największą zaletą programu jest to, że potrafi błyskawicznie uporządkować dodawane do niego zdjęcia. Wystarczy wskazać foldery z fotografiami. Jeżeli jednak masz pliki porozrzucane po całym dysku możesz użyć funkcji przszukiwania dysku. Galeria doda do swoich zasobów również filmy, które znajdzie we wskazanych folderach. Znalezione dokumenty możesz następnie posortować według ścieżki dostępu do plików, dat utworzenia czy też oznakowań i ocen przypisanych zdjęciom.

Gdzie szukać Windows Live

Część programów wchodzących w skład pakietu znajdziesz w swoim komputerze. Messenger, internetowy komunikator, czy też Movie Maker służący do edytowania filmów są instalowane niemal z każdym systemem począwszy od Windows XP. Pozostałe narzędzia, w skład których wchodzą dodatkowo klient poczty, galeria fotografii, pasek narzędziowy przeglądarki, program Writer służący do pisania blogów, usługa Bezpieczeństwo rodzinne do kontrolowania poczynań dzieci w Internecie, oraz Office Live Add-in umożliwiający zapisywanie dokumentów w trybie online, można znaleźć pod adresem download.live.com

Ciekawą funkcją jest możliwość odszukania wybranych osób na zdjęciach, niestety wcześniej trzeba poświęcić chwilę aby do każdej twarzy przypisać imię. Proces jest czasochłonny, jeżeli jednak prześlesz fotografie znajomym, po najechaniu kursorem na twarz osoby znajdującej się na zdjęciu, zostanie wyświetlone jej imię.

Windows Live Essentials - gratisy od Microsoftu

Nieoceniona jest możliwość odszukania zdjęcia zrobionego w danym dniu. Dzięki temu dużo łatwiej przychodzi segregowanie nie tylko fotografii ale i wspomnień.

Galeria umożliwia korektę zdjęć polegającą na usunięciu efektu czerwonych oczu, dopasowaniu oświetlenia, kolorów, a także usunięciu z kadru niepotrzebnych elementów. Jeżeli nie wiesz jak zabrać się do poprawiania fotografii, pomoże ci w tym zadaniu automatyczne dopasowanie ustawień. Spełnia ono dobrze swoją rolę i poza poprawą jakości barw, potrafi dodatkowo wyprostować krzywo zrobione zdjęcie.

Galeria Fotografii to także szybki sposób na publikowanie zdjęć na łamach portali społecznościowych. Po zainstalowaniu program umożliwia tworzenie albumów jedynie w serwisach Windows Live oraz Flickr. Dostępne są jednak dodatki rozszerzające funkcję choćby na popularnego Facebooka.

Aplikacja ma spory potencjał i przyda się nawet osobom, które nie mają w planach dzielenia się wakacyjnymi wspomnieniami z resztą świata. Dzięki Galerii Fotografii szybko odszukasz zaginione zdjęcia, poprawisz ich wygląd, a także stworzysz pokaz slajdów z ulubionych widoków.

Montaż filmów rodem z Hollywood

Windows Live Essentials - gratisy od Microsoftu

Kilka fragmentów połączonych płynnymi przejściami, krótki wstęp, jedno kliknięcie rozpoczynające rejestrację na serwisie YouTube i hit na światową skalę gotowy.

Windows Live Movie Maker to program, dzięki któremu można szybko i w prosty sposób wykonać edycję filmu. Interfejs aplikacji jest przejrzysty dzięki coraz częściej wykorzystywanej w produktach Microsoftu wstążce, zastępującej wiele pasków narzędziowych.

Z ciekawych funkcji programu warto wymienić Autofilm. Narzędzie skleja automatycznie wybrane fragmenty nagrania, dodając płynne przejścia między nimi oraz napisy na początku i końcu projektu. Jeżeli jednak zdecydujesz się na samodzielne montowanie filmu, program odda w twoje ręce jeden z dwudziestu efektów wizualnych i spory zasób animacji do zastosowania w trakcie łączenia poszczególnym segmentów (do wyboru masz sześćdziesiąt pięć efektów).

Podczas formatowania napisów możesz zmienić czcionkę, jej wielkość, kolor jak i ustawić przezroczystość. Co ciekawe napisy nie muszą być statyczne. Do dyspozycji masz kilka efektów pozwalających wprawić tekst w ruch.

Po zakończeniu edycji filmy można zapisać na dysku, od razu nagrać na płytę lub przesłać do portalu YouTube. Program w każdym wypadku dobierze odpowiednie parametry i jakość obrazu. Windows Live Movie Maker nie jest profesjonalnym narzędziem, ale pozwala amatorom na obróbkę materiałów wideo w prosty sposób.

Movie Maker to pomimo nazwy nie tylko obróbka filmów. Program pozwala korzystać z obrazów zapisanych w najrozmaitszych formatach. Nie stanowią dla niego problemu JPEG, TIFF, GIF, PNG, BMP i zdjęcia w formacie HD z rozszerzeniem .wdp. W trakcie łączenia obrazów można stosować te same przejścia co w podczas pracy z filmami wideo. Aby prezentacja była w pełni profesjonalna, Movie Maker umożliwia dołożenia do niej podkładu muzycznego, choćby z dowolnego pliku mp3.

Poczta zwana Pocztą

Windows Live Essentials - gratisy od Microsoftu

Czytnik kanałów RSS pozwala być na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami na całym świecie a kalendarz i alarmy pomogą ci zaplanować i zorganizować czas.

Poczta usługi Windows Live to nic innego jak unowocześniony Outlook Express. Oprócz funkcji odbierania i wysyłania maili program udostępnia czytnik wiadomości z kanałów RSS oraz bardzo przyjemny w obsłudze kalendarz z terminarzem i funkcją alarmów w postaci e-maila oraz komunikatu pojawiającego się w programie Massenger.

Funkcje organizera Poczty Windows Live dostępne są również z poziomu portalu Windows Live. Dzięki temu korzystając z identyfikatora Live ID zaplanowane zadania można przejrzeć z każdego miejsca na świecie, a nawet udostępnić je znajomym. Kalendarz wbudowany w Pocztę usługi Windows Live umożliwia wysyłanie przypomnień w formie smsa. Niestety Polska nie znalazła się na liście krajów, w których owa usługa jest oferowana. Można jednak liczyć na to, że z czasem nam również będzie dane korzystać z tej formy przypomnień, tak jak to jest możliwe w przypadku serwisów Google.

Oczywiście podobnie jak w Outlooku Microsoft zadbał o bezpieczeństwo użytkownika. Filtry spamu wraz z możliwością zablokowania niechcianych nadawców ograniczają liczbę niechcianych wiadomości, a funkcja blokująca obrazki z niewiadomych źródeł zapobiega zarażeniom komputera.

Minimalne wymagania

Najstarsza wersja systemu, na której uda się zainstalować Windows Live Essentials to Windows XP SP2 (tylko wersja 32-bitowa), pozostałe to Vista (32 - lub 64 - bitowa), Windows 7 (32 - lub 64 - bitowa) lub Windows Server 2008. Wymagany jest również procesor 1GHz (800MHz dla XP), 512MB pamięci RAM (128MB dla XP) i rozdzielczość ekranu co najmniej 1024x768. Do programu Windows Live Movie Maker potrzebna jest dodatkowo karta graficzna obsługująca DirectX 9.0 i Shader Model w wersji 2.0 oraz system operacyjny nowszy niż XP.