Windows Marketplace - kupujcie i dzielcie się

Programy zakupione w sklepie z aplikacjami dla telefonów, do uruchomienia którego przymierza się Microsoft, będzie można "współdzielić" ze znajomymi i członkami rodziny.

Aplikacje dostępne w Windows Marketplace będą przeznaczone dla telefonów i smartfonów pracujących pod kontrolą systemu Windows Mobile 6.5. Korzystanie z nich może okazać się korzystne dla posiadaczy więcej niż jednego takiego urządzenia, bowiem kupioną aplikację będzie można uruchomić na pięciu telefonach. Użytkownik będzie mógł "autoryzować" dodatkowe urządzenia do współdzielenia kupionego programu. Trzeba będzie w tym celu zarejestrować w usłudze urządzenia, na których uruchamiane będą aplikacje. Nadzór nad systemem ma zapewniać mechanizm autoryzacyjny LiveID.

Usługa ma zostać uruchomiona jesienią br., w tym samym czasie, gdy w sprzedaży pojawią się smartfony na mobilnej platformie Microsoftu. Sklep będzie działać - przynajmniej początkowo - w 29 państwach (w tym także w Polsce).

Programy dla Windows Mobile

Redmond stara się wypromować usługę jako bardziej otwartą alternatywę dla Apple App Store. Twórcy, których produkty zostaną dopuszczone do sprzedaży w Windows Marketplace, będą mogli dystrybuować je również poprzez inne kanały. To rozwiązanie odmienne od zastosowanego w App Store - sklep Apple jest jedyną oficjalną usługą, gdzie można zaopatrywać się w aplikacje dla iPhone'a.

Wiadomo już, jakich aplikacji na pewno nie kupimy w Windows Marketplace. Zalecenia Microsoftu skierowane w tym zakresie do programistów obejmują m.in. programy zmieniające domyślną przeglądarkę, wyszukiwarkę i odtwarzacz multimedialny w smartfonie; aplikacje VoIP; oprogramowanie działające poza środowiskami uruchomieniowymi Microsoftu (np. widgety), jak również programy o zbyt dużej objętości plików instalacyjnych (ponad 10 MB).

Aktualizacja: 22 maja 2009 15:31

Okazuje się - wbrew wcześniejszym informacjom - że nabywcy aplikacji w sklepie Windows Marketplace nie będą mogli korzystać z nich wspólnie ze znajomymi i członkami rodziny. Raz kupione programy można będzie co prawda za darmo pobierać i instalować na ograniczonej do pięciu liczbie urządzeń, muszą one jednak należeć do jednego użytkownika (muszą być identyfikowane z jednym kontem Windows Live ID).