Windows Media Center - edycja 2005 także w polskiej wersji!

Microsoft oficjalnie zapowiedział na targach CeBIT, że multimedialna wersja systemu Windows XP - Media Center - z końcem bieżącego roku dostępna będzie w 17 wersjach językowych - w tym również w wersji polskiej. Windows XP Media Center Edition to system, umożliwiający przekształcenie komputera PC w "kombajn" do oglądania i nagrywania filmów oraz programu telewizyjnego, słuchania muzyki, radia czy przeglądania zdjęć. "Już od dawna zabiegaliśmy o wprowadzenie na nasz rynek Windows XP MC. Wkrótce wprowadzimy do oferty komputer wyposażony w ten system" - powiedział nam Jerzy Biela, produkt manager komputerów PC w Optimusie. Podobne urządzenie prawdopodobnie sprzedawać będzie również NTT System.

W tej chwili multimedialny system Microsoftu dostępny jest w 13 krajach - do końca 2005 r. ta lista zostanie rozszerzona do 30. Wśród nowych rynków, na których dostępny będzie Windows XP MC, znalazły się: Polska, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Hong Kong, Indie, Irlandia, Meksyk, Nowa Zelandia, Norwegia, Portugalia, Rosja, Słowacja, Singapur, RPA, Hiszpania, Szwecja, Tajwan oraz Turcja.

Windows XP MC

Windows XP MC

Windows XP Media Center Edition to system, umożliwiający przekształcenie komputera PC w multimedialny "kombajn" do oglądania i nagrywania filmów oraz programu telewizyjnego, słuchania muzyki, radia czy przeglądania zdjęć.

Jego pierwsza edycja zaprezentowana została w 2002 r. W najnowszej wersji Windows XP MC - 2005 - znajdziemy m.in. nowy mechanizm zapisu płyt CD i DVD (umożliwia on m.in. rozpoczęcie nagrywania przyciśnięciem jednego przycisku na pilocie) oraz możliwość prowadzenia rozmów za pośrednictwem komunikatora MSN podczas oglądania telewizji czy przeglądania pokazu zdjęć (transparentne okno komunikatora wyświetlane jest w roku ekranu).

Ciekawą innowacją jest również obsługa dwóch tunerów TV - dzięki temu użytkownik komputera wyposażonego w system Windows XP Media Center może nagrywać jeden program telewizyjny podczas oglądania drugiego (lub też nagrywać dwa programy jednocześnie). Windows XP Media Center Edition 2005 wyposażony został w ograniczone wsparcie dla telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV) - obsługiwany jest jedynie sygnał HDTV ze standardowej anteny (system nie obsługuje sygnału z telewizji kablowej i anteny satelitarnej).

Komputer z pilotem

Przykłady dostępnych w USA komputerów z Windows XP Media Center

Przykłady dostępnych w USA komputerów z Windows XP Media Center

System sprzedawany jest obecnie głównie w wersji OEM - preinstalowany na komputerach nazywanych Media Center PC, standardowo wyposażonych w komponenty, umożliwiające optymalne wykorzystanie wszystkich jego funkcjonalności (a także dodatkowe akcesoria - np. pilota). Komputery wyposażone w Windows XP MC mają w swojej ofercie m.in. HP, Toshiba, Dell oraz Sony.

W styczniu, na targach Consumer Electronics Show, przedstawiciele Microsoftu informowali, że koncern sprzedał już ponad 1,4 mln kopii Windows XP Media Center i że do końca 2007 r. prognozuje się sprzedaż na poziomie 20 mln kopii.

Jak do tej pory, system wprowadzony był na kolejne rynki partiami - pod koniec 2002 r. pojawił się w USA, Kanadzie i Południowej Korei, później zaś (w sierpniu 2003 i październiku 2004) w wybranych krajach europejskich i azjatyckich).

Będzie system, będą multimedialne 'pecety'

Jak udało nam się dowiedzieć, na wprowadzenie polskiej wersji Windows XP Media Center 2005 z niecierpliwością czeka Optimus - "Już od dawna zabiegaliśmy o wprowadzenie na nasz rynek Windows XP MC" - mówi Jerzy Biela, produkt manager komputerów PC w Optimusie. "Stworzyliśmy już nawet serię komputerów, dostosowanych do jego wymogów - Optimedia. Są to komputery typu barebone, wyposażone we wszelkie komponenty, niezbędne do pełnego wykorzystania możliwości oferowanych przez Windows XP Media Center - czyli m.in. nagrywarkę DVD, tuner, moduł Wi-Fi, a także możliwość oglądania filmów i słuchania muzyki bez konieczności uruchamiania systemu. Komputery z tej serii będą dostępne już w kwietniu - jednak na początku ze 'zwykłym' Windows XP. Gdy tylko pojawi się polska wersja Media Center, natychmiast wprowadzimy taki komputer do oferty" - tłumaczy Jerzy Biela.

Podobne plany ma również NTT Systems - od przedstawiciela firmy usłyszeliśmy, że w jej ofercie na pewno pojawi się komputer z system Windows XP Media Center, aczkolwiek na razie nie zdołaliśmy uzyskać żadnych szerszych informacji na ten temat. 'Pecetów' z multimedialną wersją Windows XP raczej nie wprowadzi na polski rynek Dell (mimo, iż w USA firma sprzedaje kilka modeli) - "Nasza oferta w Polsce skierowana jest przede wszystkim dla firm - nie sprzedajemy tu komputerów przeznaczonych dla użytkowników domowych. Dlatego wątpię, byśmy zdecydowali się na wprowadzenie do sprzedaży komputerów z Windows XP Media Center" - powiedział nam Rafał Branowski, dyrektor handlowy Dell Polska.

"Wprowadzanie systemu Windows XP Media Center Edition na kolejne rynki nie jest prostym przedsięwzięciem - przygotowanie zlokalizowanych wersji nie sprowadza się tylko do przetłumaczenia interfejsu. Bardzo istotne jest np. przygotowanie odpowiednich modułów EPG [electronic program guide - czyli elektroniczny przewodnik po programach - red.] oraz uwzględnienie różnych standardów nadawania obrazu i dźwięku - jak PAL czy NTSC" - tłumaczy Tom Laemmel, product manager Microsoftu.

Logo Plays for sure

Logo Plays for sure

Warto również przypomnieć, iż wraz z premierą Windows XP MC 2005, Microsoft zaprezentował logo "Plays for Sure", dzięki któremu klient może się zorientować czy dane urządzenie bądź serwis internetowy jest kompatybilny z nowym multimedialnym systemem (równocześnie z premierą systemu koncern uruchamiał w wybranych krajach swój internetowy serwis muzyczny).

Aktualizacja: 11 marca 2005 10:58

Jak dowiedzieliśmy się od Bartłomieja Danka z polskiego oddziału Microsoft, polska wersja Windows XP Media Center Edition prawdopodobnie pojawi się na rynku przed świętami Bożego Narodzenia. System sprzedawany będzie głównie w wersji OEM, choć niewykluczone, że będzie go można kupić w wersji box. "Sprzedaż wersji 'pudełkowej' będzie ograniczona, z uwagi na konkretne wymagania sprzętowe tego systemu - do pełnego wykorzystania możliwości oferowanych przez Windows XP MC niezbędna jest m.in. nagrywarka DVD oraz tuner TV" - tłumaczy Bartłomiej Danek.