Windows Media Center w Europie

Microsoft zapowiada, że europejska wersja multimedialnej edycji systemu Windows XP, Media Center Edition, która pojawić ma się na rynku na początku przyszłego roku, zostanie znacząco rozszerzona w stosunku do wersji sprzedawanej na rynku amerykańskim. Nowością ma być m.in. zastosowanie nowej technologii, umożliwiającej łatwe udostępnianie plików multimedialnych.

Mowa tu o systemie nazwanym przez Microsoft "Extender Technology" - umożliwi on użytkownikom współdzielenie plików za pośrednictwem sieci domowych (głównie bezprzewodowych). Przedstawiciele koncernu tłumaczą, że technologia ta pozwoli kilku użytkownikom na jednoczesne korzystanie z plików zgromadzonych na dysku tego samego komputera - jeden z nich będzie mógł surfować po sieci w tej samej chwili gdy drugi będzie odtwarzał na ekranie telewizora plik wideo z dysku.

System Windows XP Media Center Edition 2004 zaprezentowany został pod koniec 2002 r. - pozwala on na przekształcenie komputera PC (wyposażonego w odpowiednie komponenty) w multimedialny "kombajn", umożliwiający łatwe oglądanie i nagrywanie programu telewizyjnego oraz radiowego, odtwarzanie filmów z DVD oraz słuchanie internetowych rozgłośni radiowych.

Windows XP Media Center umożliwia również "rippowanie" zawartości płyt CD, do systemu wprowadzono też mechanizmy, umożliwiające użytkownikowi korzystanie z internetowych serwisów muzycznych oraz filmowych, a także narzędzie Display Calibration Wizard, umożliwiające dostosowanie obrazu do specyfiki ekranu na którym jest on wyświetlany (np. monitora LCD, CRT, projektora czy telewizora plazmowego). Do tej pory system ten był sprzedawany jedynie w USA (głównie w wersji OEM - preinstalowany na odpowiednio skonfigurowanych "pecetach").


Zobacz również