Windows Media Player 11 po polsku

Ukazała się finalna polska wersja jednego z najpopularniejszych odtwarzaczy multimedialnych, dostępna dla platformy Windows XP SP2. Chodzi oczywiście o Windows Media Player w wersji 11. Mimo zmiany interfejsu, ulepszonej obsługi multimediów i integracji z serwisami muzycznymi program zawiera niewiele znaczących nowości. Finalna wersja dla systemu XP tylko nieznacznie odbiega od wydania WMP11 dołączanego do niektórych wydań Windows Vista. Cóż jednak z tego, skoro i tak program okaże się absolutnym hitem a większość użytkowników "będzie musiała" go mieć u siebie? Zobacz, jak wygląda aplikacja i pobierz ją bezpłatnie na dysk.

Poprzednia wersja, czyli wydanie dziesiąte, była dużym krokiem naprzód w dziedzinie multimediów. Zupełnie nowy interfejs graficzny zachwycał swoją innowacyjnością. "Jedenastka" natomiast jest raczej ewolucyjną zmianą i odpowiedzią firmy Microsoft na nowe technologie, które w naszym kraju zapewne nie mają świetlanej przyszłości. Ilu zwykłych użytkowników będzie chciało oprzeć swoje domowe centrum multimedialne na WMP, skoro za chwilę wydany zostanie system Vista integrujący w sobie Windows Media Center?

Interfejs - zmieniony, ale nie do końca

Biblioteka umożliwia zarządzanie listami odtwarzania

Biblioteka umożliwia zarządzanie listami odtwarzania

Ciemny kolor domyślnej skórki programu nawiązuje oczywiście do nowego interfejsu Windows Vista. Bardzo ładne przyciski i prostota obsługi sprawiają, że jeśli korzystasz z odtwarzacza tylko do słuchania muzyki, to główne okno ci wystarczy. Jeśli natomiast chcesz przygotowywać własne albumy, przegrywać utwory z płyt CD lub nagrywać samodzielnie przygotowane składanki, to wystarczy wybrać jeden z wielkich przycisków u góry ekranu, które zawierają wszystkie polecania. Takie rozwiązanie jest nieco bardziej intuicyjne, choć konserwatyści mogą (podobnie jak w Windows Media Player 10) włączyć klasyczne menu. Pasek przycisków od dolnej części ekranu tradycyjnie oddziela ekran, w którym podczas słuchania muzyki są wyświetlane wizualizacje a w czasie przeglądania list odtwarzania są pokazywane okładki albumów czy zdjęcia wykonawców. Środkowe okno zmienia swoją zawartość również w trakcie nagrywania płyt lub synchronizacji z urządzeniami przenośnymi, pełniąc wtedy rolę eksploratora.

Jeśli postawisz obok siebie dwa komputery, z których jeden będzie miał zainstalowany WMP 10, a drugi WMP 11, to przekonasz się, że obie wersje podstawowymi funkcjami właściwie się nie różnią.


Zobacz również