Windows Media Player - strzał w dziesiątkę?

Od wczoraj można już pobierać, instalować i testować kolejną wersję programowego odtwarzacza multimedialnego Windows Media Player 10. Udostępniona aplikacja oznaczona jako Technical Beta jest jeszcze w fazie rozwoju i współpracuje jedynie z komputerami z systemem Windows XP. Postanowiliśmy przetestować jej funkcjonowanie i sprawdzić, co nowa odsłona multimedialnego kombajnu Microsoftu ma użytkownikom do zaoferowania.

Windows Media Player - strzał w dziesiątkę?

Pomimo dużej liczby dostępnych obecnie programowych odtwarzaczy multimedialnych, produkt Microsoftu utrzymuje nadal swoją silną pozycję i oferuje użytkownikom coraz więcej opcji. Dziś nie wystarcza już typowy dla większości podobnych programów szeroki zakres obsługiwanych formatów. Aplikacja musi być niezwykle użyteczna i oferować unikalne i niezwykle pożądane funkcje. Postanowiliśmy sprawdzić zatem, czy długo oczekiwana nowa wersja odtwarzacza Windows Media Player oznaczona numerem 10 to rzeczywiście "strzał w dziesiątkę"?

Miłe dla oka

Windows Media Player - strzał w dziesiątkę?

Odmłodzony wygląd Windows Media Playera 10

Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu, gołym okiem widać zmiany w interfejsie. Wygląd Windows Media Playera 10 został odświeżony i lekko zmodyfikowany. Wszystkie najważniejsze funkcje, które posiada odtwarzacz umieszczone są na górnej belce w postaci czytelnych zakładek. Rozmiar okna poza kilkoma dostępnymi trybami możemy w pełni manualnie modyfikować, poprzez przeciąganie myszką prawego dolnego rogu.

Naszą przygodę z WMP 10 rozpoczynamy od zaimportowania naszych muzycznych zbiorów do programu, co oczywiście w zależności od ich rozmiaru może zająć kilka minut. Po zakończeniu tego procesu w bibliotece mediów (LIBRARY) możemy dokonać praktycznie dowolnego sortowania (przykładowo nazwa albumu, gatunek, nazwa artysty). Aby szybko odnaleźć nagrania w dużej bazie możemy także skorzystać z wyszukiwarki. Co ciekawe możemy teraz również katalogować i zarządzać zarejestrowanymi przez system programami telewizyjnymi (opcja rejestracji programów telewizyjnych dostępna jest w systemie Windows XP Media Center Edition).

Odpowiadając na sygnały ze strony użytkowników, autorzy aplikacji zadbali o to, aby z poziomu jednego interfejsu możliwe było łatwe wykonywanie wielu funkcji jednocześnie. Bez problemu możemy zatem konwertować nagrania z płyty CD, przesyłać pliki do przenośnego odtwarzacza i przeszukiwać zbiory zgromadzone na lokalnym dysku. Panel playlisty znajdujący się po prawej stronie pozwala na szybkie tworzenie playlist, zarówno do odtwarzania, zapisania na płycie CD, jak też przesłania do przenośnego odtwarzacza.

Kompatybilność z przenośnymi odtwarzaczami

W dziesiątej wersji Windows Media Playera została znacznie rozbudowana obsługa podręcznych odtwarzaczy muzycznych. Możemy już teraz skorzystać z ponad 60 dostępnych na rynku urządzeń, które bez problemu skomunikują się z WMP 10. Współpraca przenośnych odtwarzaczy jest teraz jeszcze łatwiejsza dzięki opcji zwanej Auto Sync. Do komunikacji wykorzystuje ona protokół MTP (Multimedia Transport Protocol), który umożliwia automatyczne wykrywanie podłączonego do komputera urządzenia i synchronizację bez potrzeby instalowania dodatkowych sterowników w systemie. Przesłane na odtwarzacz pliki mogą być zabezpieczone systemem DRM – Microsoft zdecydował się na silne umocowanie systemu kontroli praw autorskich w najnowszej wersji WMP.

Filmowe i muzyczne zakupy z WMP 10

Całkowitą nowością w Windows Media Playerze 10 jest dostęp do internetowych serwisów oferujących sprzedaż muzyki oraz filmów. Nie da się ukryć, iż to posunięcie jest związane z planowanym uruchomieniem przez Microsoft własnego sklepu z cyfrową muzyką. W obecnym wydaniu do dyspozycji użytkownika jest amerykański sklep muzyczny Napster, oferujący ponad 500 tysięcy utworów oraz sklep z filmami CinemaNow. O ile oczywiście Napster pozostaje poza zasięgiem polskich internautów, to z zasobów CinemaNow mogą oni skorzystać bez najmniejszego problemu.

Windows Media Player - strzał w dziesiątkę?

Okno pobierania filmu ze sklepu CinemaNow w Windows Media Playerze 10

W CinemaNow możemy zakupić film w jednej z 20 kategorii w systemie DOWNLOAD-TO-OWN (pobieramy plik z filmem na nasz komputer) lub PAY-PER-VIEW (wypożyczamy film na określony okres czasu, który rozpoczyna się od momentu pierwszego uruchomienia pliku po pobraniu). Istnieje również możliwość streamingu niektórych pozycji lub zapisania się w specjalnym trybie zwanym PREMIUM, w którym obowiązuje miesięczna opłata za korzystanie z zasobów sklepu. Dokonaliśmy udanego zakupu w CinemaNow, jednak na efekty przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać - szybkość transferu pozostawia w tym względzie wiele do życzenia.

Windows Media Player 10 Technical Beta do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3657/Windows.Media.Player.10.Technical.Beta.html

Więcej informacji:

http://www.microsoft.com/windows/windowsmedia/mp10/default.aspx