Windows Millennium - "Ostatni Mohikanin"


Multimedia

Do drobnych usprawnień można zaliczyć zapożyczone z Windows 2000 okno Moje Obrazy (My Pictures). Po otwarciu tego folderu możemy obsłużyć skaner i aparat cyfrowy, a nawet z zapamiętanych plików graficznych stworzyć wygaszacz ekranu. Tak jak w Windows 2000, w folderze tym pojawiają się obrazki w formie miniatur (thumbnails). Ilustracje można także obejrzeć za pomocą zintegrowanej z oknem miniprzeglądarki plików graficznych.

Nowością w Windows Me jest Windows Media Player. Wprawdzie program ten pojawił się na rynku jako samodzielna aplikacja, jednak po raz pierwszy zintegrowano go z systemem operacyjnym. W siódmej odsłonie WMP jest potężnym kombajnem obsługującym różne formaty plików audio i wideo, media strumieniowe, płyty audio CD, pozwala także na współpracę z przenośnymi odtwarzaczami MP3, np. Rio. Oprócz tych funkcji umożliwia pobranie z Internetu informacji o płytach, wykonawcach, a nawet tematycznie powiązanych artykułów i recenzji. Na tym nie kończą się możliwości tego programu. Jest on zarazem ripperem (kopiuje ścieżki audio), jak i rejestratorem dźwięku, umożliwiającym nagrywanie. Niestety, chcąc zapamiętać plik audio, nie ma dużego wyboru. Jedynym formatem zapisu jest WMA. W tym standardzie, stworzonym przez Microsoft, znalazło się miejsce na zabezpieczenia nie pozwalające na dowolne rozpowszechnianie plików muzycznych skopiowanych z płyt audio lub ściągniętych z Internetu. WMP oferuje również opcje znane z innych odtwarzaczy, takie jak możliwość tworzenia playlist, a także zmiany wyglądu dzięki tzw. skórom.

Windows Millennium - "Ostatni Mohikanin"

Wygląd odtwarzacza możemy dowolnie zmieniać

Kolejny multimedialny komponent to Windows Movie Maker. Moduł ten to propozycja dla użytkowników mających silniejsze komputery (procesor Pentium II 300 MHz, minimum 64 MB RAM) oraz karty dźwiękową i graficzną z wejściem wideo. Jest przeznaczony do podstawowej obróbki filmów. Zmontowane filmy zostają zapisane w formacie WMV przeznaczonym do strumieniowych transmisji w Internecie.

Windows Millennium - "Ostatni Mohikanin"
W nowych okienkach pojawił się zbiór również nowych gier. Jest ich aż jedenaście, a najciekawsze z nich mają nawet opcję Multiplayer, umożliwiającą rozgrywkę przez sieć za pomocą komputerów, znajdujących się w dowolnym miejscu globu. Z przeciwnikiem można porozumiewać się wybierając sformułowania z listy dostępnych zdań np. "niezły ruch" (Nice Move) lub porozmawiać (o ile mamy mikrofon i kartę dźwiękową), wykorzystując moduł Direct Play.

Rozwiązania sieciowe

Windows Millennium - "Ostatni Mohikanin"

Nowe gry pozwalają na prowadzenie rozgrywki przez Internet

Windows Me wyposażono w najnowszą wersję przeglądarki stron WWW Microsoft Internet Explorer 5.5. Z zewnątrz nie widać większych zmian, gdyż interfejs użytkownika pozostał nie zmieniony. Jednak wprowadzono kilka interesujących udoskonaleń, dzięki którym zwiększono wydajność programu. W przypadku przeglądania stron z ramkami szybkość powinna wzrosnąć o 30-75%. Do przeglądarki dołączono też klienta usług Instant Messaging - MSN Messenger Service. Po rejestracji (nie dotyczy ona osób posiadających konto Hotmail) można sprawdzić, czy inni interesujący nas użytkownicy są w danej chwili podłączeni do sieci. MSN Messenger Service pozwala na porozumiewanie się online z maksymalnie czterema osobami, a także informuje o nowych wiadomościach e-mail. Jest to bardzo prosta aplikacja i nie może konkurować z najbardziej znanymi programami tego typu, jak ICQ, chociaż dla wielu użytkowników może być wystarczająca.

W Windows Me znalazła się także funkcja przeznaczona dla osób, które zakładają bądź mają sieć domową. Dotychczas proces jej konfiguracji trzeba było przeprowadzić samodzielnie. Teraz użytkownicy mają do dyspozycji kreatora domowych sieci komputerowych (Home Networking Wizard). Za pomocą dyskietki stworzonej przez kreatora zmienia się ustawienia sieciowe wszystkich komputerów, tak by sieć mogła działać. Microsoft nie zapomniał także o użytkownikach korzystających z modemów ISDN. Aby usprawnić konfigurację, dołączył do nowego systemu kreatora połączeń ISDN.

Wymagania i wydajność

Niestety, nowy system ma większe wymagania minimalne: Pentium 150 MHz, 32 MB RAM i 320 MB wolnej przestrzeni na dysku twardym. Posiadacze słabszych komputerów powinni zapomnieć o systemowej przesiadce, ponieważ Windows Me ma zabezpieczenie, które uniemożliwia instalację na komputerach z procesorami taktowanymi zegarami o częstotliwości mniejszej niż 150 MHz.

Skoro nowe "okna" specjalnie nie różnią się od poprzedników, to dlaczego zwiększyły się ich wymagania systemowe? Dlaczego działają wolniej? Dzieje się tak, ponieważ w nowych wersjach Windows pojawiła się aplikacja, umożliwiająca uratowanie uszkodzonego systemu (System Restore). Ciągłe monitorowanie systemu i działania w tle służące do ochrony ważnych plików (np. ich kopiowanie i kompresowanie) obniżają wydajność Windows Me. Chociaż System Restore jest niewątpliwie bardzo przydatny, to powoduje, że w testach nowy produkt Microsoftu wypada nieco słabiej niż jego poprzednie wersje. Windows Me jest raczej przeznaczony dla posiadaczy nowoczesnych komputerów.

Windows Millennium - "Ostatni Mohikanin"

Czy kupować?

Na pytanie, czy warto kupować i instalować ten system, czy też migrować w stronę Windows 98 SE lub Windows 2000, każdy użytkownik musi odpowiedzieć sam. Dla niezdecydowanych, na rysunku znajdującym się powyżej, przedstawiamy możliwe warianty działania, w zależności od posiadanej przez użytkowników konfiguracji sprzętowej.