Windows Mobile 6.5 - Microsoft już zaliczył wpadkę?

Już niedługo może okazać się, że Microsoft popełnił znaczny błąd, gdy tydzień temu zapowiedział Windows Mobile 6.5, a następnie ogłosił, że niedługo odbędzie się również premiera Windows Mobile 7. Wielu specjalistów twierdzi, iż klienci nie będą korzystać z wersji 6.5 systemu. W końcu po co płacić za coś, co pół roku później będzie już przestarzałe?

W ubiegłym tygodniu, podczas targów Mobile World Congress (MWC), Microsoft zaprezentował najnowszy Windows Mobile 6.5 (artykuł: MWC: Microsoft prezentuje Windows Mobile 6.5 oraz nowe usługi). Firma pokazała szereg nowości, które zaoferuje mobilny system - np. nowy Home Screen, udoskonalony IE, czy dodatkowe usługi jak SkyBox - i zapowiedziała, że w system operacyjny znajdzie się w telefonach, które trafią na rynek pod koniec tego roku (m.in. LG-GM7300 oraz HTC Touch Pro 2 i Touch Diamond 2, które możecie obejrzeć w naszej galerii z GSMA Mobile World Congress Barcelona).

Windows Mobile 6.5 prezentowałoby się bardzo ciekawie, gdyby nie pewien "szczegół". Uważni specjaliści i czytelnicy zauważyli, że:

- Nowy system nie zostanie udostępniony w postaci aktualizacji dla wersji 6.1. Wynika z tego tyle, że znajdzie się on jedynie w nowych telefonach, które trafią do sprzedaży dopiero za kilka miesięcy

- Podczas spotkania Microsoftu, które odbyło się kilka dni później, Steve Ballmer powiedział, że jego firma już w 2010 roku wyda na rynek Windows Mobile 7. Ten zaś od dawna postrzegany jest jako rewolucja, która ma zachwycić użytkowników Windows na każdym polu - również mobilnym.

Wniosek jest prosty - za kilka miesięcy może okazać się, że potencjalni klienci nie będą chcieli kupować urządzeń z Mobile 6.5 i zdecydują się poczekać do premiery bardziej zaawansowanego sprzętu oraz Windows Mobile 7. W końcu po co ktokolwiek miałby kupować coś, co za pół roku będzie przestarzałe?

Cóż, Microsoft jak na razie wydaje się nie zauważać tego problemu. Ballmer w tej spawie dodaje jedynie, że systemy mobilne i smartfony to obecnie kluczowe dla firmy segmenty rynku. Firma chce przede wszystkim skupić się na przygotowywaniu oprogramowania na urządzenia mobilne - nie planuje jednak produkcji własnego telefonu.

Jednocześnie Ballmer nie podał żadnych informacji dotyczących Windows Mobile 7. Pozostaje nam więc czekać na rozwój wypadków i przede wszystkim - poczekać na deklarację w sprawie kompatybilności "mobilnej siódemki" z nadchodzącą "6,5". Czekamy!