Windows Na Żywo

Windows Live to zestaw oprogramowania oraz usług udostępniany przez Microsoft. Użytkownik może skorzystać z komunikatora, katalogu zdjęć, klienta pocztowego, wirtualnego dysku czy serwisu społecznościowego. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej produktowi giganta z Redmond i sprawdzić, czy kolekcja warta jest uwagi.


Windows Live to zestaw oprogramowania oraz usług udostępniany przez Microsoft. Użytkownik może skorzystać z komunikatora, katalogu zdjęć, klienta pocztowego, wirtualnego dysku czy serwisu społecznościowego. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej produktowi giganta z Redmond i sprawdzić, czy kolekcja warta jest uwagi.

Nie sposób zakwestionować dominującej pozycji Microsoftu na rynku oprogramowania komputerów - z systemu operacyjnego Windows korzysta obecnie około 9 na 10 posiadaczy pecetów. Sam Internet jest środowiskiem, w którym Microsoft, mimo usilnych prób, wygląda ciągle blado, a użytkownicy Sieci chętniej sięgają np. po usługi Google.

Przykładów niszowości oprogramowania związanego z Internetem autorstwa Microsoftu jest wiele - w Polsce z komunikatora Windows Live Messenger korzysta niewiele ponad jeden procent użytkowników Sieci, podobnie jest w przypadku serwisu społecznościowego Spaces, kont pocztowych Hotmail czy witryny MSN.com. Microsoft nie składa jednak broni i próbuje przyciągnąć do siebie nowych użytkowników, często aktualizując oferowane usługi czy programy, a także udostępniając coraz to nowe narzędzia.

Microsoft od dłuższego czasu lansuje kolekcję produktów, które w założeniu mają uatrakcyjnić korzystanie z Internetu - w skład pakietu Windows Live (http://home.live.com ) wchodzą dziesiątki programów i usług. Część oferowanych narzędzi ma znaną markę - można wśród nich wymienić komunikator Messenger, serwis Spaces czy Hotmail. Windows Live to jednak również cała gama innego oprogramowania - internetowy dysk Skydrive, program do katalogowania zdjęć, filtr treści niedozwolonych, a nawet mobilne wersje aplikacji czy serwisów. Przyjrzeliśmy się każdemu z narzędzi i możemy śmiało postawić tezę - Windows Live, czyli w wolnym tłumaczeniu Windows Na Żywo, wart jest uwagi użytkownika Internetu.

Windows Live Messenger

Windows Na Żywo

Zaletą Windows Live Messengera jest graficzne dopracowanie interfejsu, który jest elegancki, oszczędny i przejrzysty

Windows Live Messenger jest komunikatorem, którego popularność w Stanach Zjednoczonych czy części krajów europejskich nie przekłada się na liczbę użytkowników w Polsce - z komunikatora korzysta jeden na stu Polaków. Sama aplikacja jest jednak warta uwagi i wraz z rozwojem globalnej wioski można się spodziewać jej popularyzacji.

O interfejsie Windows Live Messgener można mówić w samych superlatywach - wygląda doskonale i nawet początkujący użytkownik komputerów nie powinien mieć jakichkolwiek problemów z jego obsługą czy odnalezieniem pożądanej funkcji. Konwersacje prowadzone za pośrednictwem Windows Live Messenger to czysta przyjemność - okna rozmowy są przejrzyste, użyte czcionki wyraźne, a i emotikony nie zniechęcają osób, które wolą zwyczajny dwukropek i nawias. Na uwagę zasługuje możliwość wymieniania się animacjami, z których część jest humorystyczna, zaś inne można traktować bardziej funkcjonalnie - da się wysłać wirtualnego całusa czy okazać swój nastrój np. animacją płaczącego dziecka.

Za pomocą Windows Live Messengera można wymieniać pliki - służy do tego funkcja "Udostępnij pliki". Użytkownik tworzy folder, w którym może umieścić każdy rodzaj dokumentu dostępnego jego kontaktom. Oczywiście można dzielić się również bez użycia współdzielonego folderu - bezpośrednio przeciągając plik na okno rozmowy. O ile wysyłanie plików w Gadu-Gadu jest czasem problematyczne i po prostu nie działa, tak tutaj nie zaobserwowaliśmy jakichkolwiek problemów.

Siłą komunikatora Microsoftu jest jego dopracowanie i funkcje, których na próżno szukać w większości tego typu oprogramowania - m.in. brzęczyk, który poruszy okienkiem u rozmówcy czy możliwość zagrania w warcaby. Użyteczna jest również możliwość "żądania pomocy zdalnej" - użytkownik Windows Live Messengera może udostępnić swój pulpit rozmówcy w celu udzielenia pomocy czy zaprezentowania np. nowej, zainstalowanej aplikacji.

Windows Live Messenger to nie tylko tekst - za jego pośrednictwem można komunikować się głosowo, wysyłać wiadomości audio czy wykorzystywać obraz z kamery internetowej. Ciekawa jest również funkcja rysowania i wysyłania rozmówcy efektów swojej pracy.

Galeria fotografii

Windows Na Żywo

Zaletą Galerii fotografii jest bezproblemowa współpraca z internetowymi usługami Microsoftu, a także prostota i intuicyjność obsługi

W skład pakietu Windows Live wchodzi narzędzie służące do katalogowania oraz przeglądania plików graficznych. Program działa szybko, a jego obsługa jest bardzo wygodna i prosta. Na pochwałę zasługuje też wygląd aplikacji, który, opracowany w stylu Windows Vista, niczym nie przypomina np. ascetycznego IrfanView - jest ładny i dopracowany.

Aplikacja ma szereg funkcji, które czynią z niej przydatne narzędzie do katalogowania zdjęć. Program pozwala retuszować wyświetlane fotografie - modyfikować oświetlenie, kolory, kontrast czy usunąć efekt czerwonych oczu albo wyciąć niepożądane elementy. Galeria fotografii umożliwia opisywanie zdjęć z użyciem tagów, dzięki czemu można z łatwością dotrzeć do pożądanego pliku.

Za pomocą programu można teoretycznie zamówić odbitki zdjęć, jednak nie ma w Polsce firm współpracujących z Microsoftem. Program umożliwia łatwe zapisanie wybranych plików graficznych na płycie CD za pomocą wbudowanego w system Windows narzędzia do ich nagrywania. Galeria pozwala również udostępniać zdjęcia w usłudze Spaces (opis w dalszej części tekstu), a także w serwisie Flickr.

Windows Live Writer

Windows Na Żywo

Windows Live Writer jest jednym w najbardziej rozbudowanych narzędzi w swojej klasie, choć wadą jest jego powolność

Windows Live Writer to narzędzie, które upraszcza publikowanie notek na blogu w serwisie Spaces. Program jest edytorem tekstu dostosowanym do potrzeb osób redagujących w Internecie własny dziennik. Aplikacja pozwala tworzyć wpisy w systemie WYSIWYG, czyli bez konieczności dokonywania jakichkolwiek manipulacji w kodzie - przykładowo, pogrubienie czy pochylenie tekstu tworzy się podobnie jak w programie Word.

Aplikacja umożliwia umieszczanie w notce szeregu treści dodatkowych - hiperłączy, tabel czy map (opierających się o Microsoft Virtual Earth). Za pomocą Windows Live Writer można w prosty sposób dodać do tworzonych wpisów tagi oraz pliki wideo. Dostępna jest również opcja pobrania dodatkowych wtyczek - są ich dziesiątki, niektóre bardzo przydatne, jak wtyczka pobierająca zdjęcia z Flickra czy narzędzie do tworzenia rozbudowanych tabel (na stronie z wtyczkami musisz wybrać język angielski) Ocena Windows Live Writer nie jest jednoznaczna . Program działa wolno, długo trwa proces publikacji stworzonych notek, z drugiej strony jednak ma bogate narzędzia i dobrze współpracuje z platformami blogowymi, także za pomocą interfejsu MetaWeblog API.. Wątpliwe jest jednak realne zapotrzebowanie na tego typu narzędzia - większość serwisów umożliwiających prowadzenie bloga oferuje edytory dostępne z poziomu przeglądarki, które niekiedy nie odbiegają funkcjonalnością od opisywanego programu.

Klient poczty elektronicznej

Windows Na Żywo

Szybki i wszechstronny klient poczty elektronicznej ciągle pozostaje jedną z najbardziej popularnych aplikacji w swojej kategorii

W skład pakietu Windows Live wchodzi klient pocztowy, który jest udoskonaloną wersją programu Outlook Express. Za jego pomocą można obsługiwać dowolną liczbę skrzynek pocztowych, które oparte są o serwery POP3, IMAP lub HTML - dużym minusem jest brak wsparcia dla popularnego szczególnie w biznesie protokołu Exchange, który jest przecież produktem samego Microsoftu. Program obsługuje bezpieczne połączenia SSL - od dawna jest to zresztą standard dostępny w niemal wszystkich aplikacjach tego typu.

Program działa szybko i jest prosty w obsłudze. Formatowanie wiadomości jest wygodne, a dodanie w treści zdjęcia to kwestia kilku kliknięć - na pewno ucieszy to początkujących użytkowników. Za pomocą programu pocztowego Windows Live można opublikować notkę w serwisie Spaces czy zmienić stan w komunikatorze Windows Live Messenger.

W skład aplikacji wchodzi także czytnik kanałów RSS oraz klient usenetowych grup dyskusyjnych (opartych o serwery NNTP). Program zawiera książkę kontaktów, która jest zintegrowana z komunikatorem Windows Live Messenger.