Windows + Office za 10 zł

Oryginalny system Windows XP wzbogacony o pakiet aplikacji biurowych w cenie 3 dolarów? Tak, to możliwe, niestety niedostępne dla przeciętnego użytkownika końcowego. Bill Gates ogłosił bowiem właśnie, iż Microsoft będzie oferował rządom państw rozwijających się zestawy edukacyjne o nazwie "Student Innovation Suite" jako narzędzie zwalczania "cyfrowej luki" w cenie 3 USD za egzemplarz.

W skład zestawu "Student Innovation Suite" wejdzie następujące oprogramowanie:

- Windows XP Starter Edition

- Microsoft Office Home and Student 2007

- Microsoft Math 3.0

- Learning Essentials 2.0 dla Microsoft Office

- Windows Live Mail.

Oferta tanich zestawów edukacyjnych dla uczniów i młodzieży najbiedniejszych państw stanowi rozszerzenie edukacyjnej strategii giganta z Redmond znanej pod nazwą "Nieograniczony potencjał". Zestaw zostanie zaoferowany rządom wybranych krajów przed końcem 2007 r. W przyszłym roku Microsoft zamierza rozszerzyć program również na państwa, których gospodarki zostały zaklasyfikowane przez Bank Światowy jako te o niskim lub średnim poziomie dochodu.

Gates podczas swojego wystąpienia w Pekinie podkreślił znaczenie technologii w edukacji oraz zaznaczył, że oprogramowanie może być pierwszym krokiem ku umożliwieniu dzieciom z krajów rozwijających się szerszego dostępu do komputerów.

Warto w tym miejscu przypomnieć o rozwijanym już od jakiegoś czasu projekcie OLPC (One Laptop Per Child), którego pomysłodawcą był Nicholas Negroponte, kierujący Media Lab, należącym do Massachussetts Institute of Technology. Opracowany przezeń model taniego laptopa za 100 dolarów ma być narzędziem, które da dzieciom z krajów rozwijających się możliwość uczenia się i wyrówna ich szanse z dziećmi z krajów bogatszych (więcej na ten temat znaleźć można w tekście "OLPC - notebook dla mas?"

O ile jednak projekt OLPC zakłada masowe wykorzystanie oprogramowania open source (tanie laptopy mają pracować pod kontrolą Linuksa), to najnowsza inicjatywa Microsoftu przewiduje oparcie się na platformie Windows.