Windows Performance Rating wprowadza w błąd?

Funkcja oceny wydajności komputera, w jaką zostanie wyposażony system Windows Vista, w obecnym etapie prac nad systemem może wprowadzać użytkowników w błąd. Producenci komputerowych podzespołów oceniają bowiem iż funkcja ta, nosząca nazwę Windows Performance Rating, nie oddaje w pełni potencjału drzemiącego w pececie.

Przypomnijmy, na czym polega działanie tej funkcji. Windows Performance Rating sprawdza wydajność procesora, karty graficznej, dysku twardego i pamięci operacyjnej komputera. Każdy z podzespołów otrzymuje osobną ocenę w skali od 1 do 5, wystawiana jest też nota ogólna wydajności danej konfiguracji. System ocen ma ułatwiać użytkownikom np. podejmowanie decyzji o instalacji oprogramowania o dużych wymaganiach sprzętowych. Funkcja znalazła się też w ostatniej oficjalnej wersji preview Visty (build 5384), jak też w testowanej przez nas wersji build 5381.

Windows Performance Rating wprowadza w błąd?

Windows Performance Rating w akcji

Okazuje się jednak, że sposób wyliczania ogólnej oceny wydajności komputera wystawiona po zakończeniu wszystkich testów, może budzić wątpliwości. Ocena ta bowiem jest równa najniższej z ocen testów poszczególnych podzespołów - innymi słowy, komputer z CPU, procesorem graficznym i dyskiem twardym ocenionymi na 5, ale z pamięcią ocenioną na 2 otrzyma ocenę 2.

Podczas zakończonej wczoraj w Seattle konferencji WinHEC przedstawiciele Microsoftu poinformowali, iż uzyskali opinie na temat opisywanej funkcji m.in. od firm VIA i AMD. Brad Goldberg, odpowiedzialny w Microsofcie za systemy z rodziny Windows zapowiedział kontynuację prac nad poprawą jakości mechanizmu Windows Performance Rating - być może już w połowie czerwca gigant z Redmond zaprezentuje jego poprawioną wersję, pod zmienioną nazwą.