Windows Phone 7 - nadchodzą smartfony w stylu Metro

System mobilny Microsoftu jest na rynku od 2010 roku, ale ciągle nie odniósł oczekiwanego sukcesu. Ostatnio pojawiły się jednak zapowiedzi nowych smartfonów z WP 7 Mango, a wielu z zapartym tchem wyczekuje pierwszego Windows Phone'a od Nokii. Producenci systemu uważają, że jedną z głównych jego zalet jest interfejs Metro.

Windows Phone 7
Microsoft podaje, że podczas tworzenia interfejsu kafelkowego Metro inspirował się znakami i grafikami spotykanymi codziennie na ulicy, przystankach (np. metra) lub lotniskach. Cechują się one prostotą i przejrzystością. Taki właśnie miał być system Windows Phone 7.

System znalazł grono zwolenników, ale daleko mu ciągle do wyników Androida i iOS. Sam interfejs Metro został natomiast zwycięzcą konkursu IDEA zwanego oskarami w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Nagrody te przyznawane są przez stowarzyszenie Industrial Designers Society of America.

Interfejs Metro ma zapewniać intuicyjną obsługę nawet osobom, które wcześniej nie miały kontaktu ze smartfonami. Jego wersją zostały obdarzone również konsole Xbox i oprogramowanie Zune. Będzie on też podstawą systemu Windows 8, który ukaże się w 2012 roku.

W przypadku systemu Windows dla komputerów PC zastosowanie interfejsu Metro od początku było kontrowersyjne. Po obszernej prezentacji jego działania i udostępnieniu pokazowej wersji systemu cześć użytkowników zmieniła zdanie, ale niektórzy pozostają sceptyczni.

Systemowi Windows Phone 7 i jego interfejsowi Metro można się bliżej przyjrzeć w poniżej zamieszczonym materiale filmowym.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: