Windows Phone 8.1, Windows 8.1 - aplikację kupujesz raz. Windows dla małych urządzeń za darmo!

Microsoft na konferencji BUILD przedstawił nową strategię dla rynku mobilnego mając nadzieję na poprawienie swojej pozycji względem Androida i iOS-a. Wygląda to naprawdę nieźle.

Na zakończonej niedawno konferencji BUILD Microsoft zaprezentował system Windows Phone 8.1. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że zaoferuje on naprawdę sporo nowości oraz usprawnień, spośród których wymienię chociażby wirtualnego asystenta Cartana, czy centrum powiadomień nazywane Action Center. Nieco później na Twitterze zespół Windows Phone podał kolejną, chyba znacznie bardziej interesującą informację. Wynika z niej bowiem, że wraz z wydaniem nowej wersji mobilnego systemu raz kupiona aplikacja będzie mogła być użytkowana zarówno w środowisku Windows Phone 8.1, jak i Windows 8.1:

Windows Phone 8.1, Windows 8.1 - aplikację kupujesz raz. Windows dla małych urządzeń za darmo!

Warto podkreślić, że rozwiązanie to nie będzie działało w przypadku aplikacji kupionych przed wydaniem Windows Phone 8.1.

Windows za darmo dla małych urządzeń

Przy okazji omawiania nowości w Windows Phone 8.1 nie sposób nie wspomnieć także o jeszcze jednej szalenie istotnej sprawie. Microsoft postanowił bowiem bezpłatnie udostępniać licencje na Windows, Windows RT i Windows Phone producentom urządzeń mobilnych, które są wyposażone w ekran o przekątnej mniejszej niż 9 cali (więcej na ten temat znajdziecie w serwisie Computerworld.pl). Oznacza to, że "okienka" będą najtańszym systemem operacyjnym na mobilnym rynku obejmującym urządzenia spełniające wspomniane kryterium.

Zobacz również:

  • Windows 11 uruchomisz z procesorami Kaby Lake. Intel dotrzymał słowa
  • Patch Tuesday - systemy Windows otrzymują łatki

Podsumowując, widać, że Microsoft mocno uderzył się w pierś i wyciągnął wnioski z porażki na mobilnym rynku. Wprowadzone przez niego zmiany idą naprawdę w dobrym kierunku. Czy jednak przełożą się na znaczny wzrost popularności "okienek" przekonany się z czasem.