Windows Phone 8.1 z ekranowymi przyciskami nawigacyjnymi

Wraz z Windows Phone 8.1 Microsoft udostępni prawdopodobnie ekranowe przyciski nawigacyjne, co pozwoli producentom sprzętu na konstruowanie "okienkowych" smartfonów pozbawionych przycisków fizycznych.

Windows Phone 8.1 (kodowa nazwa Blue) to kolejna wersja mobilnych "okienek", nad którą pracuje już Microsoft. Właśnie dowiedzieliśmy się bardzo interesującej informacji na jej temat. Pochodzi ona od mikroblogera @evleaks, który zamieścił na Twitterze screenshot sugerujący, że Microsoft zamierza pójść w ślady Google Androida i udostępnić na ekranie menu z przyciskami nawigacyjnymi:

Windows Phone 8.1

Windows Phone 8.1

Jak widać, użytkownicy nowych "okienek" otrzymają do dyspozycji trzy przyciski: Wstecz, Windows i Szukaj.

Zalety i wady

Umieszczenie przycisków nawigacyjnych na ekranie ma zalety i wady. W pierwszym przypadku możemy wymienić m.in. szybszą reakcję na dotyk, czy zmianę położenia wraz z obrotem wyświetlacza. W drugim warto wspomnieć o zmniejszeniu przestrzeni roboczej ekranu.

Microsoft walczy o rynek

Kilka dni temu w Sieci pojawiły się spekulacje, według których Microsoft zamierza zrezygnować z opłat licencyjnych za wykorzystywanie Windows Phone. Tym ruchem mógłby wpłynąć na obniżenie cen okienkowych smartfonów, a co za tym idzie być może zwiększyć ich udział w rynku. Dodanie przycisków nawigacyjnych idealnie wpisuje się w ten plan. Możliwość pozbycia się przycisków fizycznych (czy dotykowych) może bowiem pozwolić na cięcie kosztów produkcji.

Kiedy premiera?

Windows Phone 8.1 być może będzie miał premierę w kwietniu przyszłego roku, kiedy to powinna mieć miejsce konferencja dla deweloperów Build 2014.


Zobacz również