Windows Phone 8 SDK już dostępne! Nokia Lumia 920 dla deweloperów

Microsoft udostępnił Windows Phone 8 Software Development Kit 8.0 (SDK) - pakiet oprogramowania i narzędzi dla deweloperów aplikacji mobilnych. Środowisko do działania wymaga 64-bitowej platformy Windows 8 wyposażonej w minimum 4GB pamięci RAM i 4GB przestrzeni dyskowej. Premiera SDK została oficjalnie ogłoszona podczas trwającej właśnie konferencji BUILD 2012 w Redmond.

BUILD 2012: dzięki udostępnieniu Windows Phone SDK 8.0 programiści będą mogli w końcu przygotowywać aplikacje na nowy mobilny OS od Microsoftu.

Windows Phone SDK 8.0 został udostępniony pod tym adresem. Strona internetowa zawiera opis pakietu, jego minimalne wymagania sprzętowe oraz instrukcję instalacji. Deweloperzy zainteresowaniem tworzeniem aplikacji na Windows 8 powinni także odwiedzić przeznaczoną dla nich stronę http://dev.windowsphone.com i sprawdzić specjalny poradnik Microsoftu dotyczący publikacji aplikacji na stronie msdn.microsoft.com.

Windows Phone SDK 8.0 jest zintegrowanym środowiskiem (IDE) umożliwiającym budowanie aplikacji z wykorzystaniem Visual Studio Express 2012. Zawiera dodatkowo Visual Studio 2012 Professional, Premium i Ultimate, a także liczne emulatory umożliwiające testowanie jak dana aplikacja zachowa się na różnych smartfonach.

Kavin Gallo, dyrektor ds. zarządzania programem Windows Phone 8, ogłosił, że Windows Phone SDK 8.0 oferuje 90% funkcji zgłaszanych Microsoftowi jako propozycje przez deweloperów. Wśród wspomnianych nowości znalazły się m.in. narzędzia do testowania i debugowania, pełne API dla Microsoft Wallet (ma umożliwić deweloperom łatwiejszą monetyzację ich programów), a także rozwiązania pozwalające dodawać do aplikacji takie funkcje jak rozpoznawanie mowy, polecenia głosowe czy VOIP.

Windows Phone 8 SDK już dostępne! Nokia Lumia 920 dla deweloperów

Znaczną część kodu aplikacji na Windows Phone 8 i Windows 8 będzie można po prostu kopiować.

Windows Phone 8 SDK już dostępne! Nokia Lumia 920 dla deweloperów

Microsoft twierdzi, że spełnił 90% życzeń deweloperów, z którymi współpracuje.

Kontrowersje wzbudza fakt, że pakiet Windows Phone SDK 8.0 został udostępniony dopiero w momencie premiery urządzeń z nowym systemem mobilnym, a nie kilka miesięcy wcześniej. Z tego powodu deweloperzy nie mogli przygotować dla potencjalnych użytkowników nowego systemu własnych aplikacji. Timothy O’Brien, menadżer generalny i ewangelista platformy Windows Phone 8 w Microsofcie, zapytany o tę drażliwą kwestię przez dziennikarzy, powiedział krótko - Microsoft nie chciał udostępniać platformy, która nie była w pełni gotowa.

Premiera Windows Phone SDK 8.0 została ogłoszona w trakcie wystąpień otwierających konferencję BUILD 2012 w Redmond, jeden dzień po oficjalnej premierze Windows Phone 8. Informację przekazał Kavin Gallo. Zaraz po jego wystąpieniu, Richard Kerris, zajmujący się w Nokii m.in. relacjami z deweloperami, ogłosił, że wszyscy deweloperzy uczestniczący w BUILD 2012 dostaną w prezencie od firmy najnowszy smartfon Nokia Lumia 920. Jako ciekawostkę warto dodać, że w ten sposób deweloperzy dostali urządzenie znacznie szybciej niż np. media.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: