Windows Phone 8 - co nam zaoferuje nowy system?

20 czerwca 2012 roku odbyła się konferencja Windows Phone Summit organizowana przez Microsoft dotycząca systemu Windows Phone 8 Apollo oraz aktualizacji smartfonów z Windows Phone 7.5 Mango. Wiele osób niecierpliwie czekało na informacje ujawnione tego dnia.

Dla wielu osób to czego się dowiedzieliśmy było rozczarowaniem, inni się tego spodziewali. W sieci od dawna krążyły sprzeczne plotki co do aktualizacji starszych urządzeń z kafelkami, jedne się potwierdziły, a inne nie. Jednak do zaskoczenia i rozczarowania wrócimy na końcu, a teraz trochę o nowym Windows Phone 8.

Windows Phone 8 - co nam zaoferuje nowy system?

Windows Phone 8 Apollo

Mimo, że bardzo zawiodłem się na polityce Microsoftu to WP8 wygląda świetnie i zacznę od przedstawienia nowości, zalet i przykrych faktów:

  • pierwszą ogromną zaletą i nowością jest nowe zarządzanie kafelkami. Będziemy mogli sobie je dowolnie ustawiać i zmieniać ich rozmiar. Jednocześnie w zależności od tego jak duży będzie nasz kafelek - będzie się też zmieniała ilość wyświetlanych na nim informacji. Jeśli np. powiększymy sobie wiadomości to pokaże on nam początek SMS’a.
  • oczywiście, zespół pracujący nad telefonem zadbał, aby wszystko wyglądało bardzo dobrze, jeszcze lepiej niż w przypadku WP 7.5. Osiągnięto to dzięki wprowadzeniu 2 nowych ekranów o rozdzielczościach 1280x768px(WXVGA) oraz 1280x720px(720p). Warto nadmienić, że aplikacje pisane na platformę 7.5 będą nadal kompatybilne z Apollo mimo różnych rozdzielczości.
  • Jeśli chodzi o hardware to tutaj też czeka nas kilka niespodzianek. Słuchawki z WP będą wyposażone w slot kart pamięci MicroSD. Kolejną ważniejszą sprawą jest wprowadzenie kilku rdzeniowych procesorów Snapdragon - początkowo 2 rdzenie (Snapdragon S4 Plus - rdzenie Krait, taktowanie do 1,7GHz, technologia 28nm, chipset współpracuje z GPU Andreno 225 i 305. Zapewnia także wsparcie dla Bluetooth 4.0, WiFi 802.11n (2,4 i 5 GHz), modem 3G i LTE oraz aparaty z matrycami 20MPx), a w przyszłości prawdopodobnie więcej.

Windows Phone 8 - co nam zaoferuje nowy system?

Lista procesorów Snapdragon

  • Pojawi się także moduł NFC (Near Field Communication - jest to bezprzewodowa technologia pozwalająca się komunikować 2 urządzeniom w odległości mniejszej niż 20cm, pozwala także odczytywać dane z kodów, breloczków lub naklejek). Zostanie to wykorzystane do czegoś co można spokojnie nazwać wirtualnym portfelem, który pozwoli na przechowywanie wszystkich ważnych informacji w jednym bezpiecznym miejscu i dokonywanie wygodnych płatności.
  • Jak już pisałem zostanie w pełni zintegrowany Skype oraz Bing Maps zostanie zastąpiony przez Nokia Maps z mapami Navtec, co pozwoli na darmową nawigację w trybie offline.
  • Zostaną rozbudowane funkcje aparatu o możliwość zrobienia serii zdjęć, panoramy czy użycie samowyzwalacza. Pojawi się też taka funkcja jak Smart Group Shot - telefon zrobi 5 zdjęć, oznaczy każdą twarz, następnie my wybierzemy najlepsze zdjęcie i dobierzemy sobie z pozostałych 4 twarze. Prezentuje się interesująco, ciekawe jak będzie się to sprawowało w praktyce. (Nokia to wymyśliła i wprowadziła do Lumii, a MS podchwycił i będzie to dostępne dla wszystkich modeli z WP8, mam wrażenie, że Nokia odwala ostatnio sporą część czarnej roboty za Microsoft)
  • Na pokładzie telefonów pojawi się także znany z Windows’a 8 Internet Explorer 10 z pełnym wsparciem HTML5 i JavaScript. Z zapewnień wiemy, że przeglądarka ma być szybsza od tych, które posiadają Samsung Galaxy SIII, HTC One S lub też iPhone 4S (iOS 6 beta).
  • Ciekawostką jest wprowadzenie możliwości aktualizowania telefonu bez podłączania go do komputera, tzw. OTA (Over The Air).
  • Trzeba pamiętać jeszcze o tworzeniu aplikacji na nową wersję systemu. Tutaj nie jest tak kolorowo jak można się tego było spodziewać. Dotychczas programy tworzyliśmy głównie w C, natomiast nowe będą tworzone w C/C++. Oznacza to tylko tyle, że posiadacze obecnych smartfonów z WP mogą zapomnieć o dostępie do nowych aplikacji. Jest to mocny strzał w kolano ze strony Microsoftu.

Ponadto pojawiły się informacje, że MS chce wypuścić na rynek swoje telefony - ma to być ich plan B, gdyby Nokia faktycznie poległa na placu boju. Nowy system będzie miał zapewnione aktualizacje przez 18 miesięcy - bez dodatkowej klauzuli "o ile podzespoły urządzenia obsłużą bezproblemowo nowe oprogramowanie". Można się zatem spodziewać dokładnie takiego samego scenariusza jak w przypadku WP 7.5

Windows Phone 8 - co nam zaoferuje nowy system?

Windows Phone 8

To teraz czas na odrobinę negatywów i rozczarowań. Tak jak część się domyślała Apollo nie będzie dostępne dla obecnych smartfonów z Windows Phone 7.5. Zostanie wydana jedynie aktualizacja do 7.8, która będzie zawierała wygląd i może kilka funkcjonalności z WP 8. To dopiero jesienią, a na 27 czerwca zostało zapowiedziane wprowadzenie aktualizacji Tango. Niesie to za sobą długo oczekiwany tethering - udostępnienia internetu przez WiFi, Flip-To-Silence - wyciszamy telefon obracając go oraz Media Streaming. Wspominano też o nowych słuchawkach różnych producentów, ale ani słowa o LG. Czy to oznacza brak nowych modeli tej firmy z WP na pokładzie? Możemy jednak mieć pewność, że zobaczymy nowe modele z takich firm jak: Nokia, Huawei, Samsung i HTC. Oczywiście to nie wszystko co można było się dowiedzieć na temat nowej platformy, a jedynie najciekawsze informacje.

Suma summarum trzeba przyznać, że nowy Windows Phone 8 będzie systemem godnym uwagi, pozwoli użytkownikom i developerom na jeszcze więcej. Będzie o wiele bardziej rozbudowany w porównaniu do wcześniejszych wersji, będzie bardziej przyszłościowy. Dzięki mocniejszemu hardware będzie można tworzyć o wiele ciekawsze programy. System będzie przystępniejszy dzięki podwojeniu ilości języków dostępnych w telefonie.