Windows Phone bezpieczniejszy od Androida i iOS

Windows Phone to najbezpieczniejsza mobilna platforma - twierdzi Jewgienij Kaspierski, szef firmy Kaspersky Lab. Użytkowników iOS jego zdaniem może spotkać "najbardziej niebezpieczny scenariusz".

Bezpieczeństwo mobilnych systemów operacyjnych to coraz ważniejsza kwestia, ponieważ znaczna część właścicieli zwykłych komórek przesiadła się już na smartfony, czyli urządzenia oferujące ogromne możliwości (to w zasadzie malutkie komputery) oraz przechowujące często bardzo ważne prywatne dane (np. związane z mobilną bankowością elektroniczną). Powstaje więc pytanie, która z obecnych na rynku platform mobilnych jest najbezpieczniejsza?

W tej sprawie bardzo interesująco wypowiedział się właśnie Jewgienij Kaspierski, szef firmy Kaspersky Lab. Z jego słów wynika, że platformą tą jest Windows Phone.

iOS z najniebezpieczniejszym scenariuszem

Platforma iOS może natomiast zgotować swoim użytkownikom najniebezpieczniejszy scenariusz.

"Najbardziej niebezpieczny scenariusz występuje przy iPhone'ach. Jest on najmniej prawdopodobny ze względu na trudności w opracowaniu szkodliwego kodu, ponieważ system operacyjny iOS jest zamknięty dla programistów z zewnątrz. Każdy system ma jednak luki. Jeżeli w najgorszym scenariuszu dojdzie do zainfekowania milionów urządzeń Apple, poradzić sobie z tym problemem będzie bardzo trudno. Nie ma bowiem odpowiedniego oprogramowania antywirusowego, ponieważ firmy je tworzące nie mają żadnych praw pozwalających na zapewnienie produktom Apple prawdziwie kompleksowej ochrony" - tłumaczy Jewgienij Kaspierski.

Co z Androidem?

Android według Jewgienija Kaspierskiego jest równie niebezpieczny co iOS. Potwierdzają to "miliony brutalnych ataków".

Co więc robić?

Twórca popularnego antywirusa ma też interesującą radę dla właścicieli smartfonów: odłączcie je od internetu! Sam przyznał, że posiada smartfona, lecz starego Sony Ericssona.