Windows Phone odciąga deweloperów od BlackBerry

Badania Appcelerator IDC pokazują, że deweloperzy nadal najbardziej zainteresowani są systemami iOS oraz Android. Widać także wzrost zainteresowania platformą Windows Phone i jego spadek związany z BlackBerry.

Nokia Lumia 800 i BlackBerry 9900 Bold

W badaniach Appcelerator IDC zadano pytania 2 160 respondentom. 91 proc. deweloperów powiedziało, że jest bardzo zainteresowanych iPhonem, 88 proc. iPadem, a 84 proc. Androidem. Zainteresowanie Windows Phonem wzrosło do 37 procent, a BlackBerry spadło do 21 procent.

Windows Phone zyskał na współpracy Microsoftu z Nokią. Pierwszym jej efektem jest smartfon Lumia 800, który sprzedaje się doskonale i pozwala pozytywnie patrzeć na przyszłość całej platformy. BlackBerry spóźniło się natomiast ze zmianami w swoich smartfonach, a niedawne próby nadrobienia tego zostały przyjęte bez entuzjazmu

Sukcesu nie odniósł też tablet PlayBook, którym zainteresowanie wyraziło 13 proc. ankietowanych deweloperów. Firma Research in Motion nie poddaje się jednak i planuje już wydanie urządzeń z nowym systemem BBX. W ostatnim czasie firma wydała także kilka nowych modeli z serii Curve oraz Bold i Torch. Prezentują się nieźle, ale nie odmieniły trudnej pozycji BlackBerry na rynku. Kanadyjski producent nie powiedział jednak ostatniego słowa. Firma ma potencjał, by jeszcze pozytywnie zaskoczyć.

Spadek zainteresowania twórców aplikacji dotyczą także platform telewizji internetowej Apple TV i Google TV. Nie rozwijają się one tak szybko, jak się spodziewano i nie przynoszą wymiernych korzyści zaangażowanym w nie deweloperom.